GR: Co to vlastně je?

27.11.2019

GR je označení sítě pěších dálkových tras, stezek. Tato zkratka se ale používá zejména v západní Evropě. Zajímavostí je, že zkratka GR je shodná jak pro francouzštinu ("Grande Randonnée"), španělštinu ("Gran Recorrido"), portugalštinu ("Grande Rota") i nizozemštinu ("Grote Routepaden") a ve všech těchto jazycích znamená ten VELKÝ VÝLET! Obvykle se značí bílo-červenou značkou, ne nepodobnou typickým českým značkám.

V Andoře si na značení dávají záležet, v méně přehledných místech jsou značky až monstrózně velké!
V Andoře si na značení dávají záležet, v méně přehledných místech jsou značky až monstrózně velké!

My s Matějem jsme absolvovali zatím dvě dlouhé GR trasy: 

  • GR 11 tedy vede španělskou stranu Pyrenejí, od oceánu ke Středozemnímu moři, měří 820 km, její převýšení čítá 45.000 výškových metrů a je plánovaná na 45 denních etap.

  • "Naše " GR 5 překračuje francouzské Alpy od Ženevského jezera opět až ke Středozemnímu moři, do Nice, měří 620 km, překonává převýšení asi 30.000 výškových metrů, a je plánovaná na 29 denních etap.

A jednu kratší: 

  • GR 221, menšího sourozence, 120 km dlouhou trasu přes mallorské pohoří Serra de Tramuntana. Zatím to vypadá, že pěší turistika a GR trasy budou naší největší vášní, tak se jim v budoucnu budeme věnovat opravdu nejvíc. Sepsali jsme hromadu blogů, které se snažíme stále doplňovat a vylepšovat, aby byli k užitku těm, co se rozhodnou vydat na stejné nebo podobné trasy jako my!


Jejich přehled: 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu