TE ARAROA : ÚVOD

- 3.000 km - 100.000 v.m. - cca 120 dní -


13. 12. 2019 jsme odletěli na nejdelší trek našich životů- Te Ararou vedoucí přes dva hlavní ostrovy Nového Zélandu- Severní a Jižní ostrov. 

Co to tedy Te Araroa je, jak jsme se na ni připravovali a jak jsme se dostali až na začátek treku? 


Když jsme se balili na Te Araroa a došlo na techniku, posmutněla jsem.. Váha, na které seděla D810 s dvěma mými oblíbenými objektivy, ukazovala nekompromisních 1 600 g. O příslušenství (jako třeba dostatečně robusní stativ) ani nemluvě.. A tak jsem, po dlouhém přemýšlení a váhání, zda slevovat zrovna na foťáku, když vyrážíme na největší cestu...

Trojice aplikací The Trail App - GutHook - Mapy.cz nám nejednou pomohla naplánovat ideálně dlouhé denní úseky, najít si obchod, kde nakoupíme a místo, kde nabereme vodu. Každá z aplikací má něco do sebe a nám se díky tomu nejvíce osvědčilo je kombinovat.

Te Araroa Trail není "jen" o chůzi jako takové, ale zejména o poznávání Nového Zélandu jako celku- jeho přírody, kultury, měst a jedinečnosti. Proto se během celé TA treker setká s množstvím situací, kterými je TA výjimečná. Ať už jde o pádlování, brození řek vlévajících se do moře, nebo třeba o placené úseky treku.

Na Te Araroa jsme zvolili takovou střední cestu balení. Ani lehké, ani těžké. Dohromady jsme měli zavazadla, která vážila necelých 18 kg, takže 9 kg na každého. Co nás totiž váhově "táhne ke dnu", je naše elektronika. Foťák, objektivy, dron, mobily, nabíječky, kabely, to přeci jen něco váží.

Doplňování zásob jídla, tzv. resupply, se na Te Araroa velmi liší podle toho, jestli se právě nacházíte na Severním nebo Jižním ostrově.

Nějakou dobu nám to trvalo než jsme se prochodili k teniskám, ale teď už na ně nedáme dopustit. Te Araroa je rozhodně nešetřila a připravila jim velmi různorodý terén, od asfaltu, přes bahno, suťoviska, písek až po chůzi řekami...

Co to znamená "backcountry hut"? Chatka v divočině! A Nový Zéland jak divočinou, tak chatkami doslova oplývá.

Let z Prahy do Aucklandu byl dlouhý, ale utekl jak jen může 40h cesta utéct. Bolestivě, ale šlo to!

Velká sláva! Po více než 40 letech, kdy se zrodila myšlenka spojit nejsevernější a nejjižnější bod Nového Zélandu, byla v roce 2011 otevřena Te Araroa- dálkový trek, který se hrdě řadí mezi nejnovější a nejkrásnější dálkové treky světa.

Žádosti o víza, cestovní pojištění, letenky... Přípravy na čtyřměsíční trek by jistě neměly končit "byrokratickou" přípravou, jak jsme to pojali my. Ale byrokracie je prostě někdy začátek cesty!


Vzhledem k aktuální situaci máme konečně dost času na to doplnit všechny články, které máme v plánu, a tak se budou postupně zaplňovat i tyto sekce:

Prvních 1700 km a šest regionů na:

A prozatím dalších 600 km a o karanténě na:

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu