MÁ VLAST

Po přechodu GR 11 a GR 5 jsme se rozhodli se zase trochu vrátit ke kořenům a o víkendu kolem 28. října 2018, na 100. výročí založení České republiky, jsme vyrazili na cestu okolo našich hranic. 

Během krátkých etap tak poznáváme naší vlast a čím dál víc propadáme naší české krajině. Vydejte se jí poznávat s námi prostřednictvím našich článků a vydejte se na vaše vlastní cesty po naší vlasti!Stories z jednotlivých etap sledujte na našem IG: 


České Švýcarsko, Šluknovský výběžek a Nejsevernější bod, CHKO Lužické hory, Ještědsko-Kozákovský hřbet a nakonec CHKO Jizerské hory? Vyrazili jsme sice nadvakrát, díky vydatným dešťům a zimě, ale užili jsme si krásné další kilometry a poznali další kousek naší vlasti.

Počasí na podzim už pomalu chladne anebo se na jaře pomalu otepluje. V noci může být příjemných 12°C anebo může teplota padat až k nule. Déšť střídá teplo a sluníčko. Tak kdo má vědět, co si vzít s sebou?!

Kdo má volný víkend a vymýšlí, kam vyrazit s batohem, tahle 60 km dlouhá etapa na dohled od hranic s Německem je skvělé řešení. Krajina se během těch pár kilometrů promění tolikrát, že tomu skoro ani nejde věřit. Pastviny, louky, lesy, pískovcové skály, náhorní plošina Děčínského Sněžníku a další! Silnic minimum a krásných turistických cest...

Krušné hory si prošly dlouhou, bohatou, a taky trošku smutnou, historií. Od hornictví, přes vysidlování hraničních oblastí a vesnice zaniklé kvůli těžbě až po umírající lesy pod vlivem znečištění ovzduší, to vše už je dnes pouhou temnou minulostí a Krušné hory jsou nyní další z méně známých oblastí ČR, kde každý najde přírodu, lesy, klid a minimum...

Dlouho jsme se nikam neposunuli. Nejdřív práce a pak zábava, říká se, mimochodem, to je nejhorší motto vůbec, že?! Ale občas si od té práce musí každý odpočinout. A tak jsme od ní zase na dva dny utekli k hranicím. Znáte ten křížovkářský pojem "české město na dva"?

Ve čtvrtek večer, před Velkým pátkem, jsme vystoupili z autobusu, opět v Rozvadově a zpět u hranic. A jen pár set metrů za Rozvadovem se už zase člověk ocitne zpět v přírodě a lesích.

Návrat k Systému proběhl a my se vrátili tam, kde jsme v listopadu (taková doba?!) skončili. Mezitím byla Vánoční virózka, lednová sněhová kalamita na Třístoličníku během pokusu o 3. etapu a únorový kousek hranic v Krkonoších. A tak jsme se až teď, na konci března, dostali zpět do Nýrska.

Já mám ráda systém. A taky turistické značení, když se jde po značkách, mám pevnou půdu pod nohama, nemusím řešit, jestli jdu správně, můžu jen bezmyšlenkovitě šlapat krajinou. Ale Matěj, ten takový není, ten by nejraději chodil z kóty na kótu, hledal lesní stezky a nová zákoutí, hnal nás křovinami a ostružiním (i přes mé protesty a nepříčetnost,...

Tak jsme úspěšně absolvovali první úsek naší trasy. A kombinace podzimu a Šumavy byla skvělá. Minimum turistů, oranžové listí, mlhy, vše co k podzimu patří a dokonce i něco navíc!


jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu