Posíláme balíky s jídlem

27.11.2019

Takže balíky s jídlem? Poslední dobou se na ně ptá hodně lidí: Proč to děláme? Kam je posíláme? Kolik to stojí? Vyplatí se to? 


Proč? 

S balíky jsme začali na GR 11, na které jsme 6 týdnů, takže bylo jasné, že budeme muset jídlo během cesty mnohokrát doplňovat. Krátce před začátkem cesty jsem ale přemýšlela, jestli nevyužiji toho svého "zlozvyku" s foťákem a nezkusím z něj tentokrát získat víc než památku na cestu. A tak jsme se skamarádili s EXPRES MENU. No a protože EM nevyrábí sušené jídlo a jídla od nich jsou "mokrá", tak taky něco váží. A tak bylo třeba je rozdělit do několika dávek. A jak se k těm dalším dávkám dostat? (Kdo viděl film Divočina, ten zjistí odkud jsem si vzala inspiraci.) Řešení je jasné! Balíky! No a když už posíláme EM, tak si pošleme i další dobroty, ať se nemusíme zdržovat nákupy v malých městech, kde jsou krámky vždy dražší a s menším výběrem. A bylo to jasné, už jsme plnili krabice! 

Kam?

To je hodně individuální. A záleží jen a jen na domluvě. Před GR 11 jsem napsala na všechna informační centra, chaty a kempy, které byli po cestě a hodili se do našeho plánu. Někteří neodpověděli, někteří odmítli a pak mi přišlo několik málo pozitivních odpovědí! :) 

Ale ve Španělsku je ještě jedna možnost, kterou jsme si ale nebyli zcela jistí, a tak jsme ji raději využili jen jednou. (Kdo umí španělsky, ať si info ověří na poště!) Je možné nechat si zaslat balík přímo na pobočku pošty, jen jen potřeba uvést vaše jméno, aby vám byl balíček, po předložení OP nebo pasu, vydán. (Konkrétně jsme toto využili v Puigcerdě.)

Před GR 5 už jsem psala pouze na informační centra, která s posíláním balíku ve většině případů problém neměla. Rozhodně je potřeba předem napsat email anebo alespoň zatelefonovat, aby byla jistota, že balík bude na svého majitele čekat (problém ale může být s doručováním a nakonec i s komunikací na místě, viz. dále).  

Kolik to stojí?

Dosavadní zkušenosti s Českou poštou, cca: 

 • Španělsko: 10-11 kg za cca 1200,- Kč 
 • Francie: 14-16 kg za cca 1600,- Kč

Vyplatí se to? 

Záleží na tom jak dlouhá cesta vás čeká a taky do jaké země vyrážíte. My jsme balíky zatím využili pouze ve Francii a ve Španělsku, které obecně patří mezi dražší země (zejména v porovnání s ČR), což se umocňuje i ve chvíli, kdy se člověk pohybuje v horách a nakupuje v malých krámcích ve výše položených vesničkách. 

Ve Francii jsme strávili na cestě 31 dnů a nechali si poslat 2 balíčky: takže 3 díly- 1 díl s sebou, 2 díly poštou, cca 3 x 14 kg. 

Ve Španělsku 47 dnů a balíčky 3: 4 díly- 1 díl s sebou a 3 poštou, cca 4 x 10 kg.

Balík nám vesměs vydržel cca 10 dnů a pak už jsme kupovali místní zásoby, cca 4 dny. 

Celkově, pokud cestujete spíš na západ, vyjdou balíčky, i když jejich zaslání není nejlevnější, finančně mnohem lépe než nakupovat jen a pouze místní potraviny. Zejména chcete-li expediční stravu, oříšky, sušené ovoce nebo maso. Na druhou stranu, čas, který člověk věnuje mailování, domlouvání, balení balíků, jejich transportu na poštu, obavám, zda balík dojde a taky následná váha batohu, když máte zásoby jídla na 10-14 dní.. to taky není zadarmo..

Konkrétní cesty

Španělsko

 • balíky pokaždé došly bez problémů a včas, doba doručování cca 10 dní
 • výhoda je možnost zaslat balík na své jméno na pobočku pošty
 • na všech turistických informacích byl personál velmi ochotný, i když angličtina moc nefungovala :)

BALÍK 1: infocentrum v Sallent de Gállego
BALÍK 2: v kempu La Mola u Espotu pro nás balík uložili za poplatek 5 euro
BALÍK 3: poštovní pobočka v Puigcerda

Francie:

 • zkušenosti byly bohužel spíš negativní
 • mj. byla doba doručování dlouhá 22-27 dní 

BALÍK 1: 

 • infocentrum v Tignes
 • ani nedošel v původním obalu, pouze v neprodyšném igelitovém pytli v otevřené kartonové krabici, navíc v pytli vesele tekla omáčka, takže rozbalování balíku bylo velmi silným zážitkem
 • turistická kancelář v Tignes, kam jsme balík posílali, a s kterou jsem si mailovala a bylo mi opakovaně potvrzeno, že balík mohu zaslat, v den kdy jsme přišli vůbec nevěděla, že jsem s někým z personálu komunikovala
 • balík tedy došel v tomto hrozném stavu, ale byl kanceláří přijal, aby byl obratem vyhozen do popelnice
 • štěstí v neštěstí bylo, že balík se nehorázně zdržel a cesta Praha-Tignes trvala skoro 22 dní, balík tedy došel ráno stejného dne, kdy jsme si pro něj přišli, a z popelnice jsme ho vyhrabali.. jedna z prvních zkušeností s dumpster diving!

BALÍK 2:

 • infocentrum v Auronu
 • po zkušenosti s balíkem 1 jsem do další turistické kanceláře telefonovala, slečna moc nemluvila anglicky, tak telefon po chvíli položila :D Nakonec jsme se domluvila a požádala místní, aby zatelefonovala a požádala, aby mi dali vědět, až balík dojde, kvůli tomu jsem psala později i email, kde mi bylo potvrzeno, že dají vědět.
 • vědět mi nedali, takže jsem nepočítala, že balík přijde.. náhodou jsme šli nakonec okolo a tak jsme do kanceláře zašli, jaké bylo překvapení, že balík přišel!
 • větší překvapení ale bylo, že byl přebalený a minimálně polovina jeho obsahu chyběla.. žádné sušené maso ani sušené ovoce nezbylo..
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu