Chorvatské dálkové trasy

27.09.2022

Chorvatsko je pro nás Čechy známé především jako cenově dostupná letní dovolenková destinace proslavená teplým a mírným Jaderským mořem. Kdo by to byl čekal, že Chorvatsko v sobě skrývá kouzlo i pro ty, kteří vyhledávají tak trochu jiný typ dovolené.


Trend chození a dálkových tras se, zdá se, rozšiřuje už opravdu po celém světě. Poslední roky se objevují nově vyznačené dálkové trasy anebo oprašují ty, které vznikly už před mnoha lety. 

A Chorvatsko je spíše případem dálkových tras tras zbrusu nových. My si představíme tři nejdelší z nich. Via Adriatica založená v roce 2017, která se hrdě označuje za první chorvatskou dálkovou trasu a vede "na dohled" od Jaderského moře, Croatian Long Distance trail (také založená v roce 2017) spojující nejvýchodnější, nejsevernější, nejzápadnější a nejjižnější bod Chorvatska vede i přes vnitrozemní část Chorvatska, a na závěr Via Dinarica, která se neomezuje pouze na chorvatské území a prostřednictvím svých tří variant (bílé, modré a zelené) odvážně překračuje hranice hned několika balkánských států.

Každá z tras má něco do sebe, tak se na ně postupně podíváme.



Via Adriatica

Via Adriatica se hrdě označuje za první dálkovou chorvatskou trasu. Založena byla roku 2017 a se svou délkou 1100 km a převýšením necelých 42,000 v.m.  jí trvá překonat v průměru 70 dní.

Její trasa začíná na poloostrově Istria nedaleko města Pula a dál se vine podél Jaderského moře směrem na jih Chorvatska. Trasou v podstatě víceméně odpovídá, vyjma části na poloostrově Istria, sekci C trasy CLDT (viz níže). 

Via Adriatica nese svůj název podle starobylého jména Jaderského moře, které se dříve nazývalo moře Adriatické a odkazuje tak na skutečnost, že se téměř celou dobu vine podél pobřeží. 

Trasa vede částečně po značených turistických trasách, lesních cestách a méně frekvantovaných silnicích. Trasu je možné si stáhnout v podobě GPX souboru na následujícím odkazu:


Croatian Long Distance Trail - CLDT

CLDT je národní chorvatská trasa, která spojuje "nej" body Chorvatska a jeho trasa je tak rozdělená na 3 sekce:

  

  • sekce A: spojuje nejvýchodnější bod s bodem nejsevernějším
  • sekce B: spojuje nejsevernější bod s bodem nejzápadnějším
  • sekce C: spojuje nejzápadnější bod s bode nejjižnějším

Délka celé trasy činí 2200 km a 65.000 v.m. stoupání a překonat jí obvykle trvá okolo 100 dní. 

Trek byl založen v roce 2017 Nikolou Horvatem, který jako první Chorvat překonal Pacific Crest Trail. 

Vzhledem k tomu, že je trasa stále poměrně nová, zatím není kompletně vyznačená. Trasa z 50% následuje turistické trasy vyznačené HPS organizací (Hrvatski Planinarski Savez- chorvatský turistický spolek), které má obvykle podobu červeného kroužku s bílou tečkou uprostřed, cca 10 cm v průměru. 

Některé části treku jsou již vyznačené oficiálním CLDT značením- svislou žlutou linií dlouhou cca 10 cm či oficiálním logem treku. 


Kompletní vyznačení treku je prozatím pouze v aplikaci FarOut (dříve notoricky známý Guthook guides). 

V aplikaci jsou mimo trasy vyznačené i zdroje vody (kterých na cestě není mnoho), turistické útulny a místa vhodná ke stanování, restaurace, komentáře dalších hikerů k jednotlivým bodům a další.


Via Dinarica - green, white, blue trail

Via Dinarica sama sebe (dosti výstižně) označuje za mega trail, který vede z Albánie (případně Kosova) až do Slovinska a vede tak podstatnou částí západního Balkánu. Patří mezi náročné a divoké treky s nekompletním značením, neupravenými stezkami a obtížnějším zásobováním. Vzhledem k tomu, že vede divokou přírodou balkánského vnitrozemí, lesy a horami, je třeba počítat s reálnou možností setkání se s divokou zvěří včetně medvědů.

Via Dinarica má tři hlavní trasy: bílou, zelenou a modrou. 

  • Bílá trasa je zároveň i trasou hlavní, pohybuje se po hřebeni Dinárských Alp a překračuje nejvyšší vrcholy Albánie, Černé hory, Bosny a Hercegoviny i Chorvatska. Jako jediná z tras Via Dinaricy je oficiálně dokončená. Její délka činí 1261 km, překonává stoupání 49,500 v.m. a její nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 2,694 m.n.m. 
  • Zelená trasa vede více vnitrozemím a její trasa volí nižší a zelenější části Dinárských Alp. Zčásti následuje cyklo trasy, což velmi usnadňuje postup a chůzi terénem. její délka činí 1,113 km, překonává stoupání 22,000 v.m. a nejvyšší bod dosahuje nadmořské výšky 2,082 m.n.m.
  • Modrá trasa se více drží pobřeží a shlíží na vody Jaderského moře. Drží se v nižších nadmořských výškách, nicméně navzdory tomu nabízí neopakovatelné výhledy.

Via Dinarica zastřešuje nezměrné množství dalších kratších tras, ať už pěších či cyklistických. Její oficiální web nabízí komplexní informace o trasách, ubytováních a dalších nutnostech, které je třeba znát, či které mohou usnadnit celou cestu.

Trasa v podstatě je i není značená. Ačkoliv white trail je již označována za dokončený trail, její značení je nepříliš přehledné a pravidelné. Proto je třeba trasu sledovat v mobilu, ideálně dle staženého GPX souboru, který je k dispozici ke stažení na oficiálních stránkách.
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu