Filtrujete?

27.11.2019

Voda je základ. Nikdy si to doma, kde je vody dost, a kde otočím kohoutkem a pitné voda, kterou používáme i na splachování záchodu, je nekonečné množství, tolik neuvědomuji. Ale na cestě.. kde starost o vodu je vlastně alfa omega všeho, protože na ní stojí nejen dostatek pití, ale její potřeba na vaření, je naléhavost situace úplně jiná. Během cest jsem zkoušela dezinfekční kapičky, tabletky i různé filtry. 


Obecně je výhodou tablet i kapiček (ale ne všech) schopnost vyčistit vodu i od virů a prvoků (což většina filtrů nedokáže). Nevýhodou je čekání od 1/2 hodiny až do 4 hodin než je voda připravena ke konzumaci, takže větší potřeba plánování kdy a kde a kolik vody nabrat. 
Filtry čistí vodu mechanicky, často přes malý otvor či přes "chomáč" vláken, které zbaví vodu bakterií, většinou však ne virů a prvoků (to ale neplatí u všech filtrů).. zato není třeba čekat a voda je připravena ke konzumaci ihned. 

Volbu je třeba udělat dle zamýšleného cíle cesty a dle toho, z čeho chcete vodu filtrovat a jaké tedy budou nároky na filtr: exotika vs. horská říčka s okolo pasoucím se dobytkem + extrémně špinavá voda v kaluži v Africe vs. kaluž v Alpách. 

Na mé cesty prozatím vždy stačil mechanický filtr na vodu. Postupně jsem prošla Sawyerem Squeeze, Life Straw a nyní mám nový MSR Trailshot Microfilter. Nemůžu hodnotit kvalitu filtrů, žádné testy kvality jsem nenechávala dělat.. takže pouze z praktického hlediska: všechny filtry posloužily a po žádném z nich jsem neměla (ani nikdo v okolí) běhavku.

Sawyer Mini

Filtrace "tlakem", mačkání vaku na vodu, pomocí kterého se protlačovala voda skrz filtr, pro skupinu 5 lidí dost pomalá varianta.

Life Straw

Skvělé v případě, že vám stačí 0.6 l vody a pak si zase můžete někde další vodu nabrat.. v případě, že chcete přefiltrovat vodu do zásoby, je třeba vymyslet mechanismus jak vodu přes filtr protlačit, viz. níže- primárně je totiž filtrována "tahem" ústy, je to sice rychlejší varianta neř u Sawyeru, za to dost objemná a o dost těžší..

MSR TrailShot

Konečně skladný a prakticky vymyšlený systém, o mnoho menší a lehčí než systém, který jsem musela využívat na cestách s Life Straw!- pumpička integrovaná ve filtru umožňuje jak přes filtr přímo pít, tak přes něj "mačkat" vodu do lahve či camelbacku.


Na obrázku filtry Lifestraw (vlevo) a MSR (vpravo). 


Systém na filtraci do hydro vaku pro LifeStraw vlevo a 

vpravo filtr od MSR. 

Sestavený systém pro filtraci do vaku, LifeStraw vlevo, 

MSR vpravo. 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu