Gear list: vaření na plynu

05.10.2020

Kuchyňka na cesty je jeden ze základních kamenů vybavení na trekování. Jídlo je přeci, společně se spánkem, hlavním zdrojem energie, tak si na něm musíme dávat záležet! Čím a proč jsme tedy vybavili naší kuchyňku my?

Postupně jsme prošli několika systémy vaření (ačkoliv jsme se stále drželi vaření na plynu), měnili jsme jak vařiče, tak nádobí. A nakonec jsme to dopracovali až k našemu aktuálnímu vybavení:


  • hrnec Sea to Summit Alpha Pot 1.2 L (187 g)
  • vařič Pinguin Mantis Titan (98 g)
  • lžíce Sea to Summit Alpha Light (9 g)
  • nůž Deejo Wood 37 g Juniper (37 g)
  • zapalovač (16 g)
  • solnička (8 g)

= 355 g


Kombinace uvedeného hrnce a vařiče představuje jednu velkou výhodu- umožňuje ušetřit během cest spoustu času. A to hned z několika důvodů:

  • díky jejich stabilitě nemusíme hledat perfektně rovné místo na vaření
  • nemusíme je tak během vaření ani hlídat- neobáváme se vyklopené večeře a během vaření si můžeme připravit stan a spaní nebo si naopak sbalit
  • z širšího hrnce se najíme oba zároveň (to je ale spíš extra úsporné řešení pro pár).

Hrnec Sea to Summit Alpha Pot 1.2 L (187 g)

Hrnec je vyrobený z tvrdého a odolného eloxovaného hliníku, to je důvodem proč je tak lehký.

Má několik vychytávek, přičemž první z nich je multifunkčnost madla na držení hrnce. To je vyklápěcí do boku- při jeho vyklopení slouží jako klasické madlo hrnce při vaření, je pokryté silikonem a nehrozí tak popálení. Madlo se "zamyká" pojistkou Pivot-Lock, aby zůstalo na svém místě a samovolně se nezavíralo při manipulaci s hrncem. My jsme bohužel u našeho modelu museli zámek trošku obrousit, aby madlo zapadlo tak, jak zapadnout má. V opačné poloze, při sklopení, drží madlo pokličku na hrnci ve sbalené podobě, což je praktické pro balení do batohu. 

Poklička má v sobě otvory na slévání těstovin apod. a je opatřena silikonovým "špetkovým" držáčkem, který brání popálení. Držáček z druhé strany funguje jako "háček", za který se dá poklička zavěsit na hrnec.

Hrnec je svou velikostí ideální na vaření pro dva, případně pro jednoho velkého jedlíka. Zaoblení hrany dna umožňuje "vyškrábnout" lžící i zbytky jídla. Samotný širší a nižší tvar hrnce je praktičtější než vyšší a užší nádoby- lépe se z něj jí, lépe se myje a je i stabilnější- zejména v kombinaci s nízkým vařičem- viz níže. Průměr jeho dna dosahuje cca 13 cm. 

Zevnitř hrnce je skvěle viditelná vyražená odměrka (0.25, 0.5, 0.75 a 1 l), která se hodí hlavně při vaření instantních jídel jako jsou ovesné kaše nebo polévky, kde je více méně přesný objem vody záhodný.

Ačkoliv je objem hrnce uváděný 1,2 l, použitelný objem je cca 1 l, jak značí odměrka.

Do hrnce se na sbalení pohodlně vejde vařič, zapalovač a malá kořenka. 

My v hrnci zatím vařili 100 dní na Te Araroa a na mnoha malých výletech a po úpravě Pivot-Locku funguje bezvadně. Jediné, podle čeho se dá poznat, že není zbrusu nový, jsou postupně se "smazávající" pokyny na používání, které byly na jeho bocích natisknuté bílou barvou, a pár škrábanců.

Výhody: 

  • nízká váha
  • stabilita
  • odměrka
  • multifunkční využití madla

Nevýhody

  • v našem případě bylo třeba zbrousit Pivot-Lock, aby plnil svou funkci

Vařič Pinguin Mantis Titan (98 g)

Ačkoliv je Mantis latinské jméno kudlanky, vařič Pinguin Mantis svým tvarem připomíná spíš pavouka. Titan v názvu napovídá z čeho je vařič vyroben a vysvětluje tak nízkou váhu navzdory poměrně složité konstrukci. (Pro srovnání velmi lehký plynový vařič klasické konstrukce může vážit okolo 50 g: 7 cm průměr rozloženého stojánku na hrnec, proto je vhodný na menší a výrazně užší nádoby.)

Vařič je plynový a určený na šroubovací kartuše, typ "coleman", které jsou bez větších problémů k sehnání ve většině západních zemí.  

Díky tomu, že od "pavouka" vede k plynové kartuši hadička (na rozdíl od tradičního řešení, kdy je vařič našroubován přímo na bombu), má vařič těžiště nízko nad zemí. To, společně s 14 cm průměrem rozloženého stojánku na nádobu, zajišťuje velkou stabilitu. Nízké posazení vařiče se také hodí v případě horších povětrnostních podmínek- v tomto případě je mnohem snazší najít místo kryté před větrem anebo takové místo vytvořit pomocí batohu či karimatky.

Díky příkonu 3000 W uvede litr studené vody do varu na průměrný výkon v teplotě cca 20°C za 4 minuty. Tomu přispívá i poměrně široká hlava vařiče, která na širším dnu hrnce rovnoměrněji rozprostírá vygenerované teplo. Proto jsou také na tento typ vařiče vhodnější hrnce s širším průměrem.

Nožičky i stojánek na nádobu jsou skládací a hadička flexibilní, vařič tak lze složit do poměrně malého "klubíčka". A následně společně s dalšími drobnostmi sbalit do hrnce.

Vařič s námi, stejně jako hrnec, prožil celou Te Araroa a celou tu dobu vařil "ostošest" bez jakýchkoliv problémů.

Výhody: 

  • stabilita
  • velký příkon
  • snadné krytí před větrem

Nevýhody: 

  • méně skladný než klasické plynové vařiče

Lžíce Sea to Summit Alpha Light (9 g)

Co tak lze ještě vymyslet na lžíci? Tato je vyrobena z ultralehké letecké slitiny a je pokryta vrstvou matného hliníku, který zaručí, že se z ní dá smýt každá zaschlá ovesná kaše zatřená burákovým máslem i paštikou.

Se lžící je dodávaná miniaturní lehká karabinka, kterou lze využít jako pojistku proti ztrátě. My jsme zatím kouzlo karabinky neobjevili a tak je zázrak, že jsme neztratili ani ji ani lžíci.

Největší výhodou lžíce je ale její zaoblení, které přesně odpovídá zaoblení dna hrnců Sea to Summit Alpha Pot a proto lze s její pomocí vyškrábnost každý zbytek jídla z každého záhybu hrnce- na treku nedocenitelná výhoda.

Naopak jedinou jejich nevýhodou je, že se na balení nevejdou do hrnce. Na druhou stranu, kdyby měly ještě kratší rukojeti, aby se do hrnce daly složit, jedlo by se s nimi (a lovily zbytky ze dna hrnce) podstatně obtížněji.

Pro ty, kteří holdují v pytlíkách připravenému sušenému jídlu a jeho konzumaci přímo z pytlíku, bude vhodnější prodloužená varianta této lžíce (Sea to Summit Alpha Long, 12 g). 

Výhody: 

  • velmi lehká
  • přesně pasující zaoblení lžíce do hrany hrnce

Nevýhody:

  • na sbalení do hrnce příliš dlouhá

Nůž má čepel z nerezové oceli a rukojeť z kombinace nerezové oceli a voňavého jalovce s vůní pepře. Díky své minimalistické konstrukci a materiálům vyniká nízkou váhou 37 g.

Délka čepele je 9,5 cm, délka zavřeného nože 11 cm a délka otevřeného nože 20,5 cm. 

Rukojeť je tedy dostatečně dlouhá na to, aby poskytovala dostatek prostoru na pohodlný úchop pro drobnější ženskou i mužskou ruku, přičemž spona na připevnění nože na kapsu či opasek představuje rovněž ergonomickou "nápovědu" jak nůž chytit (nicméně spíše na kuchyňské záležitosti a krájení). Vytváří totiž "schůdek" na opření ukazováčku, který nůž při řezu víceméně vede (viz fotografie níže).

Samovolnému zavření nože brání tzv. Liner lock pojistka, která zároveň tvoří i součást rukojeti nože. 

Nůž je vhodný na většinu běžných aktivit potřebných při kempování/trekování/cestování: krájení zeleniny, pečiva a dalšího jídla, řezání provázků, "odstřihnutí" kousku náplasti, výroba náhradního dřevěného kolíku ke stanu, atd. Omezen na některé náročnější aktivity je pouze svou drobnější konstrukcí.

Výhody: 

  • nízká váha
  • univerzální využití
  • pohodlný úchop
  • pojistka proti samovolnému zavření nože

Nevýhody:

  • pro větší ruce příliš drobný 
  • nepříliš vhodný na náročnější "bushcraft"



Zapalovač (16 g)

Používáme běžný neplnitelný tryskový zapalovač koupený v trafice v ceně okolo 15 Kč. Ztráta nezabolí a slouží nám už přes rok.


Solnička (8 g)

Používáme nádobku koupenou v lékárně a originálně určenou na laboratorní odběry. Sůl do ní vždy dosypáváme a zkumavka nám zaručí, že zůstane suchá a nenavlhne v žádném dešti. 
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu