Hannah Eagle 3

27.11.2019

Hannah Eagle 3 s námi pomalu, ale jistě obchází hranice ČR. Jedná se o lehký dvouplášťový stan ze série ultralight (2,8 kg) pro tři osoby s bočními vchody, má tedy dvě apsidy bez podlážky. 


Konstrukce

Konstrukci tvoří tři pruty do písmene H. 

Tato konstrukce nepatří mezi nejstabilnější, nicméně tento stan není určen ani konstruován do extrémních podmínek. My jsme s ním však jednu extrémnější noc přečkali úplně v pohodě, foukal středně silný vítr a sněžilo. Stan jsme nemohli na ledu přikotvit kolíky a držel tedy jen za vypínací lanka přivázaná k lyžím a popelnici. A ustál to!

Konstrukce nemá problémy s větrem, který se do něj opírá na kratší straně- zde je podpořen dostatečně. Větší průhyby má stan z boku, tedy po delší hraně u předsíněk, kde středový prut nedosahuje až k zemi. Stačí ale navázat provázek k červenému poutku, které slouží právě pro uchycení středového prutu a natáhnout ho ke kolíku, který napíná boční vchod- stabilita stanu se tím zlepší. Když tento postup aplikujete na obou stranách, zvýšíte tím odolnost stanu proti větru.

Stavba stanu ve dvou zabere pár minut. Bohužel se nám u stanu nevede napnout předsíňky, ať se snažíme sebevíc. Průhyby jsou na obou předsíňkách dost výrazné.

Aby byl stan co vypnutý co nejlépe, je třeba použít suché zipy určené k uchycení tropika na pruty konstrukce, a poté i vypnout jistící provázky. 

To značně prodlužuje dobu stavění, zejména tedy zmíněné zajištění suchými zipy, což je v zimě nepříjemná záležitost. Pokud si ale nepotrpíte na dokonale vypnutý stan jako já, pak je stavba bez zajištění tropika suchými zipy velmi rychlá. 


Tropiko a podlážka

Tropiko stanu je z lehkého materiálu 40D 240T Nylon R/S, PU 5000 mm WR. Z tohoto kódu vyčteme, že materiál je s úpravou rip-stop, PU zátěrem, který odolává vodnímu sloupci až 5000 mm a je vodoodpudivý (WR).

Nemusíme se tedy vůbec obávat, že by do vnitřního stanu napršela voda. Vodoodpudivost nám pomůže v situacích, kdy musíme vyrazit hned po dešti, a není čas na sušení. Zde stačí stan řádně oklepat a je defakto suchý a připravený na sbalení. (Defakto říkám proto, že ať klepete sebelíp, vždy nějaká ta kapka zůstane! :) )

Tropikem hezky prostupuje světlo, takže uvnitř stanu nemusíte používat čelovku, dokud není úplná tma. Tomu napomáhají i velké průhledné díly vnitřního stanu. Ty slouží zároveň i pro lepší odvětrávání. 

Podlážka je z materiálu 40D 260T Nylon, PU 7000 mm. Jedná se tedy o stejnou délkovou hustotu vlákna jako u tropika, tedy 40D, ale s větší jemnosti nití, což značí 260T. Vodní sloupec podlážky je 7000 mm. A tedy, aby se nám voda vůbec mohla protlačit skrz podlážku, musela by být přímo pod námi a my bychom museli např. klečet, a tedy vyvíjet tlak natolik velký, aby překonal vodní sloupec 7000 mm. Škoda je, že materiál podlážky není taky rip-stop jako tropiko. Přeci jen, podlážka se může v některých případech snadno roztrhnout, např. když stavíte už za tmy, a nevidíte dobře na co stan dáváte. Potom reálně hrozí, že pod ním zůstane ostré kamení nebo větvičky. Pak by se hodilo, aby se trhlina nešířila dále.


Vnitřní uspořádání stanu

V každém rohu stanu je velká odkládací kapsička. Takže s organizací věcí není sebemenší problém a nikde se vám nic neválí. Poté je ve vrcholu kopule šňůrka na sušení. Dále jsou zde kapsy pro "zmuchlání" vchodů, v případě, že je chcete mít permanentně otevřené. A pokud ve stanu spíte jen dva, tak jako často právě my, tak se do stanu vejdete i s batohy a máte všude pořád dost místa.   


Zpracování

Samotné zpracování stanu je na dobré úrovni. Podlepení, švy, začistění švů. Vše je tak, jak má být. 


Váha a velikost

Váha stanu je vzhledem k jeho velikosti velmi příjemná. Stan váží 2,8 kg a vejdou se do něj bez problému 3 lidé, kteří se v něm necítí stísněně. 

I prostoru pro batohy je dost, díky dvěma předsíňkám. To jsme otestovali třemi krosnami, z nichž každá měla min 65 l, a ani tak nebyl problém ze stanu pohodlně vylézat, aniž byste museli přelézat batohy nebo je posouvat. Jediné negativní, s čím se musí počítat je místo, kde stan rozložíte. Přeci jen už nepatří k těm nejmenším a někdy může být problém najít tak velké rovné místo na jeho postavení. 


Shrnutí

Stan je velmi prostorný a nabízí svým uživatelům příjemný komfort. Nebudete se rozčilovat, že pořád o něco drkáte a musíte být v sedě přihrbení. To má na druhou stranu nevýhodu, že je stan vetší a vysoký. Takže se pro něj hůře hledá místo na postavení, a při nečasu není tak stabilní. Co mě na stanu mrzí nejvíce jsou ty předsíňky a celkové vypínaní stanu, protože vše ostatní na stanu se povedlo. 


A pro koho se stan hodí z mého pohledu?
Řekl bych, že to budou lidé, kteří hledají lehčí variantu stanu a své výlety absolvují ve středně náročných podmínkách. Třeba rodinka na Šumavě s přespáváním na nouzových nocovištích. Nebo parta, co vyráží fotit do přírody a chce velký lehký stan pro tři, kde se v pohodě se vším vejde. Tyto a jim podobné skupiny dle mého názoru nešlápnou při volbě tohoto stanu vedle. 


M.
Naše další zkušenosti se stany Hannah:

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu