Lesní stezka Labské pískovce: Informace

22.05.2023

Máte chuť vyvětrat si hlavu na treku, ale máte jen pár dní? Hledáte trasu, kam bude fajn spojení veřejnou dopravou? Oblast, kde bude pohoda rozložit si stan? 

Pak je Lesní cesta Labské pískovce to pravé!

- 105 km - 2770 v.m. - 5 dní -


Lesní stezka Labské pískovce neboli Forststeig Elbsandstein se rozkládá jen těsně za našimi hranicemi s Německem v oblasti Českosaského Švýcarska. Klikatící se stezky pískovcovými skalami se střídají s klidnými pasážemi tichými lesy. A vše je vždy jednou za pár kilometrů proložené bivakovacími místy a chatami. V informacích o stezce je hrdě uvedeno, že tato stezka je skutečným středoevropským unikátem. A my musíme potvrdit, že tomu tak skutečně je. 

Stále se jedná o poměrně novou trasu, Lesní stezka byla oficiálně otevřena až v dubnu 2018. Od té doby každou sezónu, od dubna do října, provádí turisty tímto klidným koutem evropské přírody. 


Proč zvolit právě Lesní stezku Labské pískovce? 

 • dostupnost: trasa je jen těsně za našimi hranicemi s Německem
 • náročnost trasy: trasa je poměrně nenáročná, byť se občas nevyhne nějakému tomu stoupání a prolézaní uliček mezi pískovcovými útvary
 • spojení veřejnou dopravou - začátek i konec trasy se nachází na vlakových nádraží skvěle dostupných přímo z Děčína
 • nocování: skvěle vyřešená bivakovací místa a chaty podél trasy (10 €/noc/os)
 • ideální na prodloužený víkend
 • kombinace klidu, samoty a zázemí v podobě občasných restaurací
 • variabilita trasy - dle sil je možné trasu velmi přizpůsobit a naplánovat ji od 3 do 7 dnů
 • možnost zkratek - kdo nemá čas na absolvování celé trasy, je možné si trasu na mnoha místech zkrátit

Doprava na začátek a z konce trasy

Trasa začíná i končí na vlakových nádražích, odkud jedou přímé vlaky do Děčína, který už nabízí skvělé spojení do všech velkých měst v ČR. 
Oficiální začátek trasy se nachází na nádraží Schöna a konec trasy v Bad Schandau. Výhodné je zvolit si cestu v opačném směru, neboť na nádraží v Bad Schandau je možný nákup bivakovacích lístků (info níže), případně počítat s jejich nákupem v Bad Schandau a následně opět sednout na vlak a vrátit se do Schöny. 


Značení trasy

Ačkoliv trasa často kopíruje klasické turistické zelené/žluté/červené/modré značení, užívá zejména své vlastní značení v podobě svislého žlutého obdélníku. Trasa je po většinu času značena velmi dobře, ale přesto je třeba cestu bedlivě sledovat- ostré zatáčky a nečekané změny směrů mohou připravit překvapení v podobě zmatků a nejasností. 


Nocování

Nocování je na stezce upraveno skvěle. Podél trasy funguje síť bivakovacích míst a chat, které spadají pod správu Lesní stezky. Za využití tohoto zázemí se platí na místě do schránky umístěné na info-tabuli, a to pomocí tzv. bivakovacích lístků. 

Cena bivakovacího lístku je 10 €/dospělého a 1 €/dítě do 17 let. Cena přespání na bivakovacím místě, v bivaku či v chatě je vždy stejná.


Bivakovací místa určená na stany

Bivakovací místa jsou upravena pro postavení několika stanů, jsou opatřeny WC, mnohdy také nádrží s vodou a piknikovými stoly na vaření.


Bivaky - chatky

Bivakovací chatky jsou jednoduše zařízené, mívají jednu místnost, kde je sezení a palandy. V bezprostřední místnosti se obvykle nachází také nádrž na vodu a kompostovací WC. 


Turistické chaty

Jsou luxusní chaty s několika místnostmi. Ty jsou opatřeny sezením a palandami na spaní. Obývací místnost mívá k využití kamna, přičemž dřevo (připravená a nasekaná polínka) se obvykle nachází v bezprostřední místnosti chaty v přístřešku.


Stravování, vaření a dostupnost vody

Vaření: ačkoliv je v lesích Českosaského Švýcarska zakázáno rozdělávat oheň, na všech bivakovacích místech a u chat je vaření na outdoorových vařičích povoleno. Z toho důvodu jsou na těchto místech stoly opatřené plechovou deskou na vaření.

Hospody/restaurace: Přímo na stezce se nachází několik restaurací, a to zejména na české části cesty vedoucí přes Děčínský Sněžník. 

 • Autokemp Pod Císařem
 • bufet a restaurace na Děčínském Sněžníku
 • restaurace Kristin Hrádek
 • bufet na Papsteinu
Dostupnost vody: vzhledem k tomu, že stezka vede poměrně dost mimo civilizace, je třeba počítat s nabíráním vody v pramíncích a říčkách po cestě, z toho důvodu je nutné si s sebou vzít filtr vodu. Ačkoliv se nejedná o vyloženě suchou oblast, rozhodně je třeba si nabírání vody rozplánovat dle mapy, zdroje vody nejsou zrovna na každém kroku. Tip: Na některých bivakovacích místech se nacházejí barely s vodou.Náročnost trasy

Vzhledem k upraveným cestám, kterými Lesní stezka vede, možnosti pohodlného nocování, relativní dostupnosti vody a poměrně schůdnému stoupání i klesání, je možné tento dálkový trek řadit k těm jednodušším. Nicméně vždy samozřejmě záleží na fyzické kondici, zkušenostech a adekvátním vybavení. Jako konec konců vždy a u všeho.  

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu