Te Araroa s Nikon Z 50

18.09.2020

Když jsme se balili na Te Araroa a došlo na techniku, posmutněla jsem.. Váha, na které seděla D810 s dvěma mými oblíbenými objektivy, ukazovala nekompromisních 1 600 g. O příslušenství (jako třeba dostatečně robusní stativ) ani nemluvě.. A tak jsem, po dlouhém přemýšlení a váhání, zda slevovat zrovna na foťáku, když vyrážíme na největší cestu našich životů, došla k tomu, že Nikon Z50 pro mě bude nejlepší možná volba. A během celého našeho pobytu na Zélandu... jsem nelitovala ani jedinkrát!


Na úvod o Z50 a základní technické specifikace: 

Nikon Z 50 je bezzrcadlovka s výměnnými objektivy, což ve zkratce znamená, že nemá ve své konstrukci zrcátko typické pro zrcadlovky a její hledáček je proto digitální, vlastně je dalším maličkým displejem fotoaparátu.

Je to zároveň fotoaparát s tzv. APS-C neboli DX snímačem. Ten je u ní tedy poloviční než je tomu např. u FullFrame D810.

Ale hlavní, a na první pohled viditelná, výhoda je to, že Z50 je malá a lehká! Zejména v porovnání s Full Frame zrcadlovkami nebo s DX zrcadlovkami s odolnější konstrukcí. A to byl první z mnoha důvodů proč si ji s sebou na cestu sbalit! 

 • typ fotoaparátu: bezzrcadlovka
 • snímač: APS-C neboli DX (24 mm x 16 mm), 21 Mpx
 • nejkratší čas závěrky: 1/4 000 s
 • nativní ISO: 100 - 51.200
 • video: 4K - až 30sn./s nebo Full HD - až 120 sn./s
 • váha: 450 g
 • rozměry: 126,5 x 93,5 x 60 mm


V rozhovoru pro Megapixel jsme se hodně bavili i o Z50 

a jak se nám s ní fotilo na Te Araroa:


Tělo

Nejvýraznější a na první pohled zřejmá výhoda je malé a drobné tělo Z50. Jeho váha je pouhých 450 g. Přestože je foťák maličký, je pohodlný na držení díky hlubšímu gripu.

I když jde v případě Z50 vlastně o základnější model s DX snímačem (poloviční než FullFrame), jeho ovládání je řešené podobně jako u vyšších modelů: 

 • na ovládání clony a času jsou na těle umístěny dva otočné voliče (na palec a na ukazováček pravé ruky)
 • na přední části fotoaparátu (vlevo od objektivu) jsou umístěna dvě funkční tlačítka
 • ovládání ISO je umístěné na zvláštním funkčním tlačítku u spouště
 • displej je výklopný a navíc dotykový a může také sloužit jako funkční (výběr ostřícího bodu, atp.)
 • hledáček sice má i korekci dioptrií, ale i s brýlemi se mi do něj koukalo zcela bez problémů

RAW a dynamický rozsah

Fotím do RAW, protože se úprava fotek stala postupem času mým koníček, který jde s focením "ruku v ruce". Foťáky s DX snímači se dříve nemohly těm s většími snímači v dynamickém rozsahu rovnat. Technologie ale postoupily.. 

Z fotek ze Z50 lze v následné úpravě v Lightroomu vytáhnout ze stínů a přepalů doslova nečekané! 


Baterie a nabíjení

Z50 lze nabíjet přímo přes USB port v těle foťáku. A protože jsme na Te Araroa měli kombinaci solárního panelu a powerbanky, mohli jsme Z50 nabíjet během treku, aniž bychom museli zastavovat ve městech a kavárnách kvůli nabíjení. To nám pomohlo ušetřit spoustu času- stali jsme se prakticky energeticky nezávislí na městech a kempech.

Ze solárního panelu jsme ale nabíjeli většinou powerbanku, a z ní následně další elektroniku, kvůli její  ochraně.

Matěj se solárním panelem přidělaným na batohu
Matěj se solárním panelem přidělaným na batohu

Wi-Fi, Snapbridge a Lightroom (mobilní verze)

Z50 je vybavena Wi-Fi a díky tomu lze přes aplikaci Snapbridge např. na dálku ovládat fotoaparát a fotografovat s náhledem přes displej telefonu (to se hodí třeba na selfie ze stativu). 

Co je ale pro nás nejzajímavější? 

 • možnost vybrat si některé snímky v RAW formátu, které chci upravit ještě během cesty
 • následně si je poslat přes aplikaci Snabridge do mobilu
 • naimportovat je do Lightroomu v mobilu
 • upravit je a vyexportovat do JPEG formátu ve zvoleném rozlišení
 • upravené fotografie nasdílet na sociální sítě nebo poslat rodině a přátelům 

Objektivy

S sebou jsme si na Te Araroa brali dva objektivy: univerzální setový objektiv Nikkor Z DX 16-50 mm f/3.5-6.3 VR (135 g) a teleobjektiv Nikkor Z DX 50-250 mm f/4.5-6.3 VR (405 g). 

Nikkor Z DX 16-50 mm f/3.5-6.3 VR

Univerzální objektiv (po přepočtu na FullFrame 24-75 mm), od širokých záběrů až po detaily nebo portrét. 
Ačkoliv jsem se zpočátku obávala horší světelnosti, která by mohla zapříčiňovat menší rozostření popředí a pozadí, konstrukce bezzrcadlovky je od zrcadlovek natolik jiná, že hloubka ostrosti byla velmi výrazná navzdory objektivním hodnotám clony (viz fotografie). 
Extrémně nízká váha objektivu pak společně s tělem dosahuje pouhých 585 g, což je se zrcadlovkami nebo bezzrcadlovkami s věětším snímačem, nesrovnatelné.

Nikkor Z DX 50-250 mm f/4.5-6.3 VR

O teleobjektivu jsem víc váhala, ale nakonec jsem se rozhodla ho také sbalit a tohoto rozhodnutí nelituji! Teleobjektiv dá stejné krajině úplně jiný rozměr než základní objektiv 16-50 mm. 


Příslušenství 

Stolní stativ Bushman (420 g)

Malý skladný stativ zvolený zejména jako nejmenší možná varianta stativu, na který se fotoaparát přidělává pomocí destičky Arca Swiss, která je kompatibilní s destičkou, která se používá na upevnění fotoaparátu v Peak Design Capture.

 • dvě polohy nožek- výška stativu 19,5 cm nebo 12 cm
 • rychloupínací destička kompatibilní s Peak Design Capture
 • kulová hlava
 • možno fotoaparát natočit až polohy kolmo vůči zemi

Peak Design Capture (84 g i s destičkou)

Pokud není fotoaparát při ruce, ale je uklizený v batohu, je jasné, že bude výrazně méně používán a možná se z něj dokonce stane zbytečná zátež. 
Držák na fotoaparát PD Capture je pro mě nejlepší varianta jak mít foťák neustále na dosah a fotit tak téměř nonstop. Pomocí držáku lze foťák uchytit téměř na jakýkoliv popruh na batohu. Nejpraktičtější je varianta na rameni či na bederním pásu (dle možností batohu). Z50 s objektivem 16-50mm jsem nosila na rameni prakticky celou Te Araroa.
Srovnání velikosti D810 (např. GR 5, GR 221 a další) a Z50

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu