Tipy na nej knihy o trekování a přírodě

20.07.2020

Knížek o trekování, cestování a přírodě je bezpočet.. Které z nich padly do oka nám?

Trekování


Nesmrtelná túra do Compostely : Poutníkem chtě nechtě

Jean-Christophe Rufin

Jeden ze zakládajících členů Lékařů bez hranic se vydal na Svatojakubskou pouť, Camino del Norte. Těchto 800 km vinoucích se podél oceánu ze San Sebastian až do Santiago de Compostela popisuje v zábavném i poučném cestopisu.

Výborná knížka, která se neomrzí ani po desátém přečtení a vzbudí touhu po pěším putování směr Santiago snad v každém!

"Kdykoli po návratu vyřknete větu 'Šel jsem pěšky do Compostely', spatříte v obličejích týž výraz. V něm se nejprve projevuje úžas ('Co tam pohledával?') a poté - trochu na způsob, jako když vás občas někdo pozoruje nahé - nedůvěra. Rychle se pak dospěje k závěru 'Tenhle týpek má problém.'"

Jean-Christophe Rufin : Nesmrtelná túra do Compostely

Divočina

Cheryl Strayedová

Komu z nás po shlédnutí filmu Divočina nezahořelo srdce pro dálkové treky? V našem případě to bylo jedno z prvních semínek, které zasely nápad nějaký ten dálkový trek zrealizovat. Až o pár let později jsem četla knižní předlohu filmu a za mě jde o ještě lepší zážitek.

Cheryl hledající sebe samu na Pacific Crest Trail a potýkající se se všemi přízemními problémy toho, kdo se vydá na obdobnou cestu.

...a podívala jsem se na batoh. Byl zároveň ohromný a kompaktní, do jisté míry půvabný - a jako by z něj vyzařovala znervózňující soběstačnost. Působil životním dojmem, v jeho společnosti jsem si nepřipadala úplně sama. Když stál, sahal mi po pás. Popadla jsem ho a ohnula se, abych ho zvedla. Ani se nepohnul.

Cheryl Strayed : Divočina

Moje cesta hrdinů SNP

Václav Kerber

Cesta hrdinů SNP je značená turistická stezka dosahující délky 750 km a je vzpomínkou a odkazem na slovenské národní povstání, které se odehrálo na konci druhé světové války.  
Kniha deníkovou formou přenáší všechny zážitky z cesty hrdinů na čtenáře a je důkazem, že za velkým dobrodružstvím a dálkovým trekem nikdo nemusí vyrážet přes půl světa.

Pobřežní cesta

Raynor Winnon

Když neměli kam jít, přišli o dům a o další životní jistoty, vydali se společně ve svých 50 letech Ray a Moth na Pobřežní cestu, která kopíruje jižní cíp Velké Británie. Příběh o tom jak se smířit se ztrátami, jak bojovat s bolestí a jakou roli v tom může hrát něco tak přízemního jako je chůze a trocha toho boje s přírodními živly.

Třeba ty nové začátky nebudou tak zlé..  


Jakubův cestovní deník

Jakub Čech

Jakub formou deníku popisuje průběh celého svého Pacific Crest Trailu, včetně příprav, vybavení a zkušeností s ním. Díky každodennímu záznamu takového "obyčejného" dne chodce, jako byste byli na cestě s ním.

Na deníkové formě je nedocenitelná jedna věc- postupně se dozvíte vše včetně toho kolik km denně uběhlo, jak se střídaly během cesty boty anebo třeba kde se vyzvedávaly balíčky s jídlem.Jakubův cestovní deník 2

Jakub Čech

Druhý díl Jakubova deníku tentokrát vypráví o Continental Divide Trail. Prakticky stejný styl jako u 
prvního dílu opět vtáhne až na stezku CDT a odhalí všechny krásy i starosti, které Jakuba na cestě potkaly.  


K zamyšlení


Walden: aneb život v lesích

Henry David Thoreau

Jaké to je žít dva roky, dva měsíce a dva dny uprostřed lesů ve srubu postaveném vlastníma rukama? Co způsobuje přebytek věcí v našich životech? Jak málo člověk potřebuje ke šťastnému životu? A jak skrz jednoduché živobytí najít ty správné otázky a odpovědi na to co je v životě skutečně podstatné?

Thoreau se Waldenem snaží upozornit na rostoucí materialismus ve společnosti, na hon za penězi a zapomenutí významných a hlubších životních cílů. Je až s podivem, že kniha byla poprvé vydána v roce 1854. A přitom, jako by byla napsaná dnes.


V Sibiřských lesích

Sylvain Tesson

Francouzský dobrodruh a cestovatel se rozhodl najít v tichu a samotě na břehu Bajkalského jezera to, co mu už nepřinášelo cestování. Půl roku rozjímal v jednoduché dřevěné chatce, podnikal krátké výpravy do okolí, štípal dříví, zatápěl v kamnech, četl a po večerech pil vodku a četl. Všechny své úvahy a zážitky zapsal do deníku, který o několik let později vydal jako knihu.

Stačilo se nehybnosti zeptat, co už mi cestování nepřínáší: klid.

Sylvain Tesson : V Sibiřských lesích

Chůze

Henry David Thoreau

Krátká esej pojednávající o tom co chůze dává a bere. A co je špatného na tendencích společnosti se pomalu, ale jistě vzdalovat nejen chůzi a procházkám, ale zejména přírodě.

Jste-li ochotni opustit otce a matku, bratra a sestru, manželku a děti, a nikdy už je nevidět - pokud jste zaplatili všechny dluhy, sepsali závěť a urovnali své záležitosti, a jste-li svobodný člověk - pak jste připraveni jít na procházku.

Henry D. Thoreau : Chůze

Chůze: Cesta k bohatšímu životu

Sholto Radford

Krátká a roztomilá knížka mluvící o chůzi nejen filosoficky, ale i z pohledu fyzického a psychického zdraví. Tipy na cvičení klidu a meditace v chůzi i znovunalezení vztahu k přírodě. Plná citátů a motivů k zamyšlení. Zajímavé pro každého chodce!
Chůze je způsob jak vyjít ven a spojit se s přírodou.

Sholto Radford : Chůze

Mé první léto v Sieře Nevadě

John Muir

John Muir je významná osobnost moderní ochrany přírody USA, která se zasloužila o vyhlášení a založení Yosemitského NP. Ve své knize popisuje své první setkání s tamní přírodou formou deníku. Deník je proložen úvahami o vztahu člověka k přírodě a její pomíjivosti.
Tak tedy končí má první, nezapomenutelná výprava do Sierry Nevady. Přešel jsem Pohoří Světla, které je bezpochyby tím nejzářivějším a nejznamenitějším horstvem, které kdy Bůh stvořil, a zatímco se stále raduji z té nádhery, s potěšením, vděčností a nadějí se modlím za to, abych je směl opět spatřit. 

John Muir : Mé první léto v Sieře Nevadě
Raději zešílet v divočině
Aleš Palán

"Setkání s šumavskými samotáři", tak zní podnadpis této knihy. A setkání je to velmi osobní. Až z toho někdy zamrazí. Celá kniha je psaná formou rozhovorů, ve kterých Aleš Palán zpovídá poustevníky současnosti žijící na Šumavě. Probírá s nimi jejich životní příběhy, pohnutky proč se rozhodli nežít konvenční život a mnohdy i mnohem hlubší a duchovnější témata. Osm rozhovorů a osm jedinečných lidských bytostí. 

Poustevník, člověk žijící dlouhodobě mimo společnost, programový samotář. Ještě nedávno jsem něco takového pokládal za romantický mýtus, záležitost dávno minulou. Na Šumavě jsem ale takové lidi potkal. Poustevníci mezi námi stále žijí.

Aleš Palán : Raději zešílet v divočině


Jak na věc


Nalehko

Petr Kosek

"Jak si užít i stovky kilometrů dlouhý trek" a "Méně věcí - víc zábavy", tak zní hesla na přebalu knížky, které perfektně vystihují i její obsah. 

Autor Petr Kosek je zakladatel eshopu a blogu Nalehko, odborník na slovo vzatý a především nekonečný milovník dálkových treků. V roce 2018 překonal celou tzv. Triple Crown, kterou tvoří tři nejznámější dálkové americké traily- Pacific Crest Trail, Continental Divide Trail a Apaalachian Trail. O svých trecích píše přímo na blogu Nalehko.

Velká část knihy je věnována právě vybavení a jeho výběru. Jaké jsou výhody a nevýhody peří ve spacácích? Jak funguje izolace? Jaké jsou typy karimatek a proč si který typ zvolit? A tak dále, prostě kompletní průvodce veškerým vybavením na trek.

V knize se ale Petr nevěnuje jenom vybavení, ale také celé myšlence "ultralight" trekování, stejně jako třeba problematice obstarávání vody a jídla a celkovému fungování během treků.

Rozhodně vřele doporučujeme všem co se zajímají o trekování, jak těm co s ním začínají, tak i zkušenějším pardálům.

Tuhle větu budu opakovat v každé kapitole - málo věcí v batohu neznamená, že důležité věci nechám doma a vycházím nepřipravený. Naopak. Mám rád  zodpovědný přístup.

Petr Kosek : Nalehko

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu