Tipy na nej knihy o trekování a přírodě
Knížek o trekování, cestování a přírodě je bezpočet.. Které z nich padly do oka nám?
Trekování
Nesmrtelná túra do Compostely : Poutníkem chtě nechtě
Výborná knížka, která se neomrzí ani po desátém přečtení a vzbudí touhu po pěším putování směr Santiago snad v každém!
"Kdykoli po návratu vyřknete větu 'Šel jsem pěšky do Compostely', spatříte v obličejích týž výraz. V něm se nejprve projevuje úžas ('Co tam pohledával?') a poté - trochu na způsob, jako když vás občas někdo pozoruje nahé - nedůvěra. Rychle se pak dospěje k závěru 'Tenhle týpek má problém.'"
Jean-Christophe Rufin : Nesmrtelná túra do Compostely
Divočina
Cheryl hledající sebe samu na Pacific Crest Trail a potýkající se se všemi přízemními problémy toho, kdo se vydá na obdobnou cestu.
...a podívala jsem se na batoh. Byl zároveň ohromný a kompaktní, do jisté míry půvabný - a jako by z něj vyzařovala znervózňující soběstačnost. Působil životním dojmem, v jeho společnosti jsem si nepřipadala úplně sama. Když stál, sahal mi po pás. Popadla jsem ho a ohnula se, abych ho zvedla. Ani se nepohnul.
Cheryl Strayed : Divočina
Moje cesta hrdinů SNP
Cesta hrdinů SNP je značená turistická stezka dosahující délky 750 km a je vzpomínkou a odkazem na slovenské národní povstání, které se odehrálo na konci druhé světové války.
Kniha deníkovou formou přenáší všechny zážitky z cesty hrdinů na čtenáře a je důkazem, že za velkým dobrodružstvím a dálkovým trekem nikdo nemusí vyrážet přes půl světa.
Pobřežní cesta
Raynor Winnon
Když neměli kam jít, přišli o dům a o další životní jistoty, vydali se společně ve svých 50 letech Ray a Moth na Pobřežní cestu, která kopíruje jižní cíp Velké Británie. Příběh o tom jak se smířit se ztrátami, jak bojovat s bolestí a jakou roli v tom může hrát něco tak přízemního jako je chůze a trocha toho boje s přírodními živly.
Třeba ty nové začátky nebudou tak zlé..
Jakubův cestovní deník
Jakub Čech
Jakub formou deníku popisuje průběh celého svého Pacific Crest Trailu, včetně příprav, vybavení a zkušeností s ním. Díky každodennímu záznamu takového "obyčejného" dne chodce, jako byste byli na cestě s ním.
Na deníkové formě je nedocenitelná jedna věc- postupně se dozvíte vše včetně toho kolik km denně uběhlo, jak se střídaly během cesty boty anebo třeba kde se vyzvedávaly balíčky s jídlem.
Jakubův cestovní deník 2
Jakub Čech
K zamyšlení
Walden: aneb život v lesích
Henry David Thoreau
Jaké to je žít dva roky, dva měsíce a dva dny uprostřed lesů ve srubu postaveném vlastníma rukama? Co způsobuje přebytek věcí v našich životech? Jak málo člověk potřebuje ke šťastnému životu? A jak skrz jednoduché živobytí najít ty správné otázky a odpovědi na to co je v životě skutečně podstatné?
Thoreau se Waldenem snaží upozornit na rostoucí materialismus ve společnosti, na hon za penězi a zapomenutí významných a hlubších životních cílů. Je až s podivem, že kniha byla poprvé vydána v roce 1854. A přitom, jako by byla napsaná dnes.
V Sibiřských lesích
Sylvain Tesson
Francouzský dobrodruh a cestovatel se rozhodl najít v tichu a samotě na břehu Bajkalského jezera to, co mu už nepřinášelo cestování. Půl roku rozjímal v jednoduché dřevěné chatce, podnikal krátké výpravy do okolí, štípal dříví, zatápěl v kamnech, četl a po večerech pil vodku a četl. Všechny své úvahy a zážitky zapsal do deníku, který o několik let později vydal jako knihu.
Stačilo se nehybnosti zeptat, co už mi cestování nepřínáší: klid.
Sylvain Tesson : V Sibiřských lesích
Chůze
Jste-li ochotni opustit otce a matku, bratra a sestru, manželku a děti, a nikdy už je nevidět - pokud jste zaplatili všechny dluhy, sepsali závěť a urovnali své záležitosti, a jste-li svobodný člověk - pak jste připraveni jít na procházku.
Henry D. Thoreau : Chůze
Chůze: Cesta k bohatšímu životu
Chůze je způsob jak vyjít ven a spojit se s přírodou.Sholto Radford : Chůze
Mé první léto v Sieře Nevadě
Tak tedy končí má první, nezapomenutelná výprava do Sierry Nevady. Přešel jsem Pohoří Světla, které je bezpochyby tím nejzářivějším a nejznamenitějším horstvem, které kdy Bůh stvořil, a zatímco se stále raduji z té nádhery, s potěšením, vděčností a nadějí se modlím za to, abych je směl opět spatřit.John Muir : Mé první léto v Sieře Nevadě
Poustevník, člověk žijící dlouhodobě mimo společnost, programový samotář. Ještě nedávno jsem něco takového pokládal za romantický mýtus, záležitost dávno minulou. Na Šumavě jsem ale takové lidi potkal. Poustevníci mezi námi stále žijí.
Aleš Palán : Raději zešílet v divočině
Jak na věc
Nalehko
Petr Kosek
"Jak si užít i stovky kilometrů dlouhý trek" a "Méně věcí - víc zábavy", tak zní hesla na přebalu knížky, které perfektně vystihují i její obsah.
Autor Petr Kosek je zakladatel eshopu a blogu Nalehko, odborník na slovo vzatý a především nekonečný milovník dálkových treků. V roce 2018 překonal celou tzv. Triple Crown, kterou tvoří tři nejznámější dálkové americké traily- Pacific Crest Trail, Continental Divide Trail a Apaalachian Trail. O svých trecích píše přímo na blogu Nalehko.
Velká část knihy je věnována právě vybavení a jeho výběru. Jaké jsou výhody a nevýhody peří ve spacácích? Jak funguje izolace? Jaké jsou typy karimatek a proč si který typ zvolit? A tak dále, prostě kompletní průvodce veškerým vybavením na trek.
V knize se ale Petr nevěnuje jenom vybavení, ale také celé myšlence "ultralight" trekování, stejně jako třeba problematice obstarávání vody a jídla a celkovému fungování během treků.
Rozhodně vřele doporučujeme všem co se zajímají o trekování, jak těm co s ním začínají, tak i zkušenějším pardálům.
Tuhle větu budu opakovat v každé kapitole - málo věcí v batohu neznamená, že důležité věci nechám doma a vycházím nepřipravený. Naopak. Mám rád zodpovědný přístup.
Petr Kosek : Nalehko