Backcountry Huts

10.06.2020

Co to znamená "backcountry hut"? Chatka v divočině! A Nový Zéland jak divočinou, tak chatkami doslova oplývá.

Novozélanďané jsou národem trampů a lovců. Proto už v minulosti začala vznikat rozsáhlá síť chat, které převážně sloužily jako základny pro lovce nebo na shromažďování ovcí. 

Momentálně se DOC (novozélandské ministerstvo životního prostředí) stará téměř o 1000 chatek, které získávají na stále větší popularitě zejména díky rostoucímu turismu.

Jedna z nejtěžších věcí na dlouhých trecích je dlouhodobé spaní ve stanu. 

Jedna z nejtěžších věcí na dlouhých trecích je dlouhodobé spaní ve stanu. Nedostatek prostoru, lehký spánek, ze kterého vytrhne každé venkovní zašustění, krkolomně málo místa na převlékání... a ani nemluvit, když venku prší.. stavět za deště stan, lézt do něj ve vlhkém oblečení, balit za deště stan, ani jedna z těchto činností moc nepotěší. 

Ale právě díky zálibě novozélanďanů v trampování má trek Te Araroa oproti jiným dálkovým trekům jednu velkou výhodu- jeho trasa je prošpikovaná množstvím chatek spravovaných DOC (Ministerstvem životního prostředí NZ), které poskytnou po prochozeném dnu úplně jiný odpočinek. A dokonce i prostor na převlékání a (většinou sice suchý, ale) záchod!

Trek Te Araroa tak má oproti jiným dálkovým trekům jednu velkou výhodu-  jeho trasa je prošpikovaná velkým množstvím chat.


Kategorie chat

Chaty se dělí do čtyř kategorií: 

 • Great Walk Huts
 • Servised Huts
 • Standart Huts
 • Basic Huts / Bivvies

Great Walk huts jsou chaty, které leží na některém z Great Walks Nového Zélandu. Výraz "Great Walks" značí deset nejznámějších a turisticky nejnavštěvovanějších treků na Zélandu, patří mezi ně známý Milford trek, Kepler trek nebo Tongariro Northern Circuit

Tyto chaty patří k nejlépe vybaveným a také k nejdražším (24-70 NZD/noc/dospělý). Množství lidí na Great Walks bývá velké a proto je vždy třeba je bookovat předem. Zpravidla jsou v nich správci chaty, kteří rezervace a platby kontrolují.

K jejich vybavení patří: 

 • dřevěné palandy, tzv. "bunks" a matrace- v gumovém obalu kvůli hygieně
 • voda na pití- často dešťovka v nádrži vedle chaty, pokud není v blízkosti přírodní vodní zdroj
 • dřez s vodou zavedenou do chaty
 • záchody - suché, ale výjimečně i splachovací
 • v případě, že jsou na chatě kamna, tak i dříví na zátop
 • někdy i nádobí a plyn na vaření
 • občas mají dokonce i solární panely na svícení po setmění.

Další kategorie chat patří k cenově dostupnějším a méně turisticky frekventovaným. 

Servised huts jsou chaty nejvyšší kategorie, které neleží na některém z Great Walks. Cena se pohybuje od 15 NZD/noc/dospělý. Většinu chat z této kategorie není nutné předem rezervovat, ale je vhodné si situaci raději předem zkontrolovat- chaty, které je nutné zabookovat předem většinou mají lepší vybavení (např. světlo nebo elektřina na dobytí vybavení) a cena tak může být vyšší.

K běžnému vybavení Servised hutů patří palandy a matrace, voda na pití, dřez v chatě, záchody, někdy i kamna a dřevo na zátop. Často v nich lze také nalézt nádobí na vaření. U Servised chat bývá také vyhrazené místo na kempování (5 NZD/noc/dospělý).

Standart huts jsou chaty s jednodušším vybavením. Palandy, matrace, voda a záchody. Kamna bývají součástí vybavení jen někdy, v případě, že se chata nachází v blízkosti lesa. Cena je 5 NZD/noc/dospělý. Je-li u chaty i kemp, je zdarma. 

Basic huts nebo-li Bivvies jsou jednoduché chatky s nejzákladnějším vybavením. Některé jsou jako ze škatulky a jiné jsou víc "na divoko". Před deštěm, větrem a sněhem ale skryjí chodce bezchybně. Jejich využití je zdarma. 


Jak je to s placením?

Je několik možností: 

 • v případě rezervace předem se platí buď online nebo na příslušné kanceláři DOC výměnou za vstupní číselný kód od vchodu do chaty (např. Puketi forest Hut), případně lístek potvrzující zaplacení, který zkontroluje správce chaty při příchodu (Great Walks huts)
 • Backcountry Hut Tickets: jsou lístky, které se dají koupit v Návštěvnických centrech DOC, např. modrý lístek má hodnotu 5 NZD, zelený lístek 15 NZD, dle ceny a kategorie chaty se tak může v chatách, které není nutné rezervovat předem, platit pobyt vhozením lístku do boxu u vchodu
 • Backcounty Hut Pass: průkazka opravňující držitele k pobytu na téměř všech Servised a Standart chatách, je rozhodně nejlepší a nejvýhodnější možností pro všechny, kteří absolvují Te Araroa anebo tráví hodně času na trecích a v přírodě. Více info níže! 

Backcountry Hut Pass je rozhodně nejlepší a nejvýhodnější možností pro všechny, kteří absolvují Te Araroa anebo tráví hodně času na Novém Zélandu na trecích a v přírodě. 


Backcountry Hut Pass

Kde ho koupit? 

Hut Pass lze koupit buď v návštěvnických centrech, na i-Sites, v některých sportovních obchodech (Bivouac Outdoor, MacPac, Kathmandu), hostelech YHA a na dalších místech: kompletní seznam prodejců

Za kolik?

Existují dva typy BCH: na půl roku a na rok. Cenově vychází na 92 NZD/6 měsíců a na 122 NZD/12 měsíců pro dospělé. Pro mladistvé od 11 do 17 let je cena poloviční (46 NZD/os, 61 NZD/os), děti do 10 let mají pobyt na chatách zdarma.

Několik podmínek:

Hut Pass je nepřenosný. Opravňuje k pobytu na téměř všech Servised a Standart chatách, stejně jako k pobytu v kempu u nich. 

Neopravňuje ale k pobytu v Great Walks chatách, stejně jako v chatách, které jsou dostupné autem nebo na lodi. Také neopravňuje k pobytu na chatách, které je nutné rezervovat předem.

Existuje seznam konkrétních chat (Great Walks a ty s nutnou zarezervací), které Hut Pass nepokrývá, např. některé chaty na oblíbených turistických trasách jako je např. Angelus Hut, atp. Jejich seznam je dostupný na odkazu níže.


Kde všude lze chaty najít?

Chaty jsou rozeseté všude možně po obou ostrovech, stačí se mrknout na odkaz níže. Někdo si plánuje treky tak, aby měl jistotu klidu a sucha na spaní, a chodí tak od chaty k chatě.

Jak to tedy je s chatami na Te Araroa?

Na fotogalerii s ukázkou chat, které leží na TA, mrkni na konec článku!

Na Severním ostrově je na trase TA chat spíše poskrovnu. Na první z nich s názvem Pahautea Hut trek narazí krátce za městem Hamilton, po 800. km.

EDIT: Matěj se ve videu spletl a Pahautea hut uvedl jako "Basic" chatu, ale jedná se o "Standart" + přesnější info o Backcounty Hut Pass výše.

Na větší množství chat se na Severním ostrově narazí až krátce před Wellingtonem, cca po 1500. km v oblasti Tararua Forest Park. Tararua lesy jsou známé svým nevypočitatelným počasím a náročným terénem s pomalým a bahnitým postupem. Vzhledem k tomu, i vzhledem k terénu, kde by bylo hledat místo na stan velmi náročné, jsou v tomto úseku TA denní sekce plánované vyloženě od chaty k chatě, tak, aby chůze vycházela na cca 8 h/den. Zpravidla jsou zde ale chaty  na trecích rozmístěny po cca 4 hodinách chůze, jako jistota, kdyby se zkazilo počasí.

Na fotogalerii s ukázkou chat, které leží na TA, mrkni na konec článku! 

Zato na ostrově jižním je přímo ráj chat. Některé části trailu se dají plánovat tak jako v Tararuas, pěkně od chaty k chatě. Např. úseky treku v oblastech Pelorus River Track, Richmond Ranges, Nelson Lakes National Park a Waiau Pass Track, dále z Boyle Village do Arthur's Pass a dál a dál. Téměř celých 600 km TA, co jsme na jižním ostrově ušli, se dalo naplánovat tak, aby se ve stanu spalo minimálně a v chatách maximálně.

Ačkoliv jsme zatím druhou polovinu Jižního ostrova kvůli pandemii Covid-19 neabsolvovali, dle map a plánů je množství chat na ní také značné.

Přestože je ale možné určité úseky naplánovat s přespáváním pouze na chatách, je stále nutné stan nebo jiný přístřešek v batohu nosit, pro případ, že by byly chaty plné. Stále totiž platí zásada "fist come, first served". Nebo-li česky: "kdo dřív přijde, ten dřív mele"..

Spaní ve stanu má ale samozřejmě také mnoho výhod- zejména volnost a možnost operativně měnit vzdálenosti naplánované na jednotlivé dny.


Pár tipů na závěr..

 • Chování na chatách: chaty jsou udržované DOC pro všechny turisty, lovce a další milovníky přírody. V žádném případě se nejedná o "každodenní" údržbu. Je proto důležité, aby se každý návštěvník choval zodpovědně, udržoval pořádek, zametl po sobě, v chatě si sundával špinavé boty, srovnal po sobě matrace, a choval se v chatě ke všem ohleduplně.

"Leave no trace" motto platí i pro pobyt v chatách.  

 • Koše na odpadky: na chatách nejsou koše na odpadky, proto je nutné motto "Leave no trace" dodržovat i v DOC chatách. Na mnoha místech jsme se setkali s tím, že po sobě turisté nechávali prázdné bomby od plynu, lahve od vína, atd.
 • Plánování: Před tím než vyrazíte na trek je vhodné se na internetu ujistit, že chatu není nutné předem zabookovat a v případě, že ano, rezervaci si udělat. 
 • First come, first served: přestože vyrazíte s plánem přespat v chatě, vzhledem k pravidlu "first come, first served", které platí na většině Servised a Standart chat, si s sebou raději vždy noste i stan pro případ, že by byla chata už plná.Fotogalerie Backcountry Huts na TA:

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu