Tongariro Northern Circuit

01.03.2018

Tongariro Northern Circuit, trasa vedoucí kolem úpatí Mount Ngauruhoe, známé jako Hory Osudu z Pána Prstenů, skrz horskou geotermální oblast známou svými Emerald Lakes a nakonec i černou sopečnou pouští. 


Zéland je zemí trampů, trekerů a milovníků procházek. Proto je propletený množstvím tras, jak dálkových, tak těch, které jsou jen na pár hodin. Ty, podle ministerstva ŽP, nejkrásnější (a turisticky nejnavštěvovanější) jsou zařazeny do tzv. Great walks. Na těch je třeba předem zarezervovat a zaplatit ubytování. A Tongariro Northern Circuit právem patří mezi ně.


3 dny - 48 km - okruh


  • den I: Whakapapa Village - Mangatepopo Hut; 9,5 km a minimální převýšení
  • den II: Mangatepopo Hut - Oturere Hut; 12 km a 600 v.m. stoupání a 400 v.m. klesání
  • den III: Oturere Hut - Whakapapa Village; 24 km, mírné převýšení

Na začátek...

... je třeba zajít do informačního centra, vyzvednout si kartu na parkování, abychom mohly nechat auto na 2 noci na parkovišti, potvrdit, že vyrážíte na trek.

První den 

Jen lehká procházka, den, kdy jsme si mohly zvykat na batoh a kochat se výhledem na Horu osudu. Děvet a půl kilometru k Mangatepopo Hut a přilehlému kempu vycházelo tak akorát na odpoledne.  

Druhý den 

Začíná lehkým terénem a zvolna stoupajícím dřevěným chodníčkem. To se asi po dvou kilometrech mění a začíná prudké stoupání po schodech. Cesta je krásně upravená a terén jednoduchý. Jen do kopce trochu těžknou nohy.. 

Po nejprudším stoupání se dojde na náhorní plošinu, která vede přímo pod horou Osudu. Ze 3 dnů na treku je ten prostřední nejkrásnější. Proto je tu taky nejvíc turistů. Celý okruh se totiž dá taky nahradit jednodenním výletem, tzv. Tongariro Crossing, který má asi 17 km a prochází pouze kolem hlavních "atrakcí".

Hora Osudu, Red Crater, Emerald lakes, ani ne 5 km z celého treku, kde jsou namačkána tato nejvyhledávanější místa!  

Jediné úseky treku jsou na chůzi náročnější, a to výstup k výhlídce na Red Crater následující po náhorní plošině a poté sestup s výhledy na Emerald Lakes. Pro zkušenější turisty nejde o nic náročného, ale terén je zde klouzavý- prach, písek a kamínky nepředstavují ideální terén pro nejistý krok.

Dlouhý sestup k Oturere Hut s kempem na černé poušti, která je absolutním opakem výrazně barevné oblasti, byl jako vstup do černobílého světa.  

Třetí den

Od Oturere Hut do Whakapapa village, není terénem nijak náročný. Chodníčky střídají upravené stezky. Většinu dne stezka vede otevřeným mírným a postupně klesajícím terénem. 

Tongariro ses námi rozloučilo krásným vodopádem Taranaki, který nás už názvem ladil na další místo, kam jsme se vydaly- Taranaki mountain!


Info nakonec

  • odkaz na info a booking: Tongariro Northern Circuit
  • trek je tvořen okruhem, stejně jako Kepler track, takže ideální, když máte půjčené auto
  • je možná jednodenní varianta, která vede kolem největších lákadel treku
  • Tongariro Alpine Crossing
  • voda na treku: Mangatepopo Hut a Oturere Hut: voda v chatě (převařit/přefiltrovat)
  • na rozdíl od Kepler treku jsme mohli na této trase večery trávit v chatě s ostatními trekery a použít místní plynový vařič, převaření vody tedy nebylo žádný problém
  • cca měsíc před plánovaným datem treku byla v kempu ještě spousta neobsazených míst (stejně tomu bylo, když jsme trek šly), naproti tomu ale byla chata komplet obsazena
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu