Trekování v Chorvatsku

09.10.2022
Chorvatsko je nám Čechům známé především jako cenově dostupná dovolené u moře. Ale Chorvatsko skutečně nejsou pouze pláže, moře a letní radovánky. Chorvatsko jsou také lesy, hory a náhorní plošiny, které koneckonců také zabírají většinu jeho území. 

Kempování

Kempování je oficiálně zakázáno, nicméně "bivakování" ve smyslu večer postavit stan a ráno jej sbalit, samozřejmě s ohledem na "leave no trace" princip povoleno je. Stany se pochopitelně neumísťují blízko sídel lidí, měst, a poblíž frekventovaných silnic. Vzhledem k množství lesů a suchému podnebí je samozřejmě přísně zakázáno ve volné přírodě rozdělávat oheň. Použití vařičů, ať už plynových či lihových je ovšem v pořádku. 


Turistické útulny

K pohodlnému přespání je ovšem možné využít turistické útulny, které spravuje CMA (Croatian Mountaneering Association). Chatky jsou mnoha druhů, od otevřených přístřešků až po chatku vybavenou dřevěnými palandami a kamínky. U útulen je mnohdy dostupný i zdroj vody- ať už potůček či vrt. Jejich využití je zdarma. 

Některé chaty jsou otevřené pouze během víkendů a jsou zpoplatněné, nicméně i v tomto případě je možné, že budou chaty tohoto typu mít přístupný tzv. "zimní pokoj", který je možné využít non-stop. 


Voda

Chorvatsko patří mezi sušší země a dostupnost vody na treku je dost vzácná. Obecně je rozumnější počítat s nutností nosit si s sebou větší množství vody, jelikož ne všechny pramínky (včetně těch vyznačených v mapách.cz nebo v aplikaci FarOut) jsou vydatné a může se stát, že z nich voda nepoteče. 

Filtr na vodu je nutností. Vzhledem k tomu, že občas můžete být okolnostmi donuceni nabírat vodu z méně vábných zdrojů.

Na trase CLDT je velkým pomocníkem aplikace FarOut, kde jsou vyznačené zdroje vody i obchody.


Značení tras

Značení turistických tras je, alespoň z naší zkušenosti, nespolehlivé. V některých částech je velmi snadné trasu následovat, ale pak se stezka schová do lesa a najednou nikde žádná značka a náhle ani stezka.. Když jsme se snažili následovat trasu my, velmi často jsme se museli orientovat podle stažených chorvatských map v aplikace mapy.cz. 

Většinu tras na chorvatském území spravuje Hrvatski planinarski savez, chorvatská obdoba Klubu českých turistů. Typická značka je červený kroužek s bílým středem, která je občas vystřídána třemi proužky připomínajícími české turistické značení, tedy vodorovný červený - bílý - červený pruh vytvářející společně obdélník, případně obkružující kmen tenkého stromu.


Chorvatské dálkové trasy

Chorvatskem prochází tři dálkové trasy, Via Dinarica, Via Adriatica a Croatian long distance trail, které se dají skvěle kombinovat. Více o nich v článku: 


Další užitečné informace o trekování v Chorvatsku

  • divoká zvěř: vzhledem k odlehlosti a rozloze chorvatských lesů jsou tyto oblasti plné vysoké zvěře, ale i medvědů, proto je vhodné s tím počítat a přizpůsobit tomu své chování
  • počasí: naplánujte si trek s ohledem na počasí, které v létě dosahuje vysokých teplot; stejně tak je třeba brát ohled na vyšší nadmořskou výšku Dinárských Alp, kde se sníh může držet až do brzkého léta a napadnout již začátkem podzimu 
  • pastevečtí psi: v horách se často pasou ovce či krávy, na které dohlíží tihle nevypočitatelní strážci, před těmi se mějte na pozoru a počítejte s tím, že své ovečky budou bránit zuby nehty, pokud se k nim přiblížíte
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu