Fjallraven Kajka 65

27.11.2019

Tento batoh je určený pro řádné zatížení se zachováním maximálního komfortu na nošení. A jako bonus má pár skvělých vychytávek. Nejedná se však o žádného drobečka. Jeho váha je 3,2 kg, o tom ale nebudete vůbec vědět.  


Čeho si všimnete na první pohled je krásná jednoduchost designu batohu. Nenajdete na něm spoustu malých kapsiček venku ani uvnitř. Cokoliv co na tomto batohu ale najdete je plně funkční a má myšlenku. 

Začal bych popisem batohu jako celku. Batoh je dvoukomorový. Jeho spodní komora je menších rozměru. Zimní spacák ze syntetiky se tam zcela nevejde. Má však tu vychytávku, že spodní komoru můžete využít pro sušení věcí a to tak, že víko spodního vstupu srolujete, zajistíte druky a místo něho použijete síťovinu. Do horní komory máte možnost dvou vstupů. Klasicky přes víko batohu nebo můžete rozepnout celou přední část batohu. V tu chvíli se vám otevře přístup opravdu do celé horní komory a nemusíte nic dlouze hledat nebo balit. Jediná kapsa (na prostředním obrázku níže modrá) je zde na hydrovak uchycená přímo na zádech.  

Víko batohu má tři kapsy. Dvě kapsy najdete vně víka. První je menší, jen na nějaké ty nezbytnosti. Druhá je velká a já do ní dám pro představu drona s vysílačem, náhradní baterky, mobil a ještě by se vešli další věci (takto ho plním v případě, že mám víko na hrudi). Třetí kapsa je na vnitřní straně víka, nejčastěji pro cenné věci. To, že víko batohu jde odepnout a použít samostatně nikoho dnes nepřekvapí, ale co je za mě naprostá vychytávka tohoto batohu je, že si víko batohu můžete připnout na hrudník! Takže máte věci, které nejvíc používáte, okamžitě při ruce a ještě vás to vyvažuje. No prostě pecka! Původně jsem si chtěl ke starému batohu něco takového dodělat. Kajka ovšem tento problém vyřešila za mě.  

Poslední velký úložný prostor najdeme na bocích batohu. Na každé straně je zde velká nabíraná kapsa. Tyto kapsy jsou nenápadné když jsou prázdné a obrovské když je naplníte. Do každé se v pohodě vejde 3 l hydrovak. Jestli počítáte se mnou, tak dohromady máte 6 l objemu. To není úplně zanedbatelné a chce to už přemýšlet co tam dáme, aby nás váha věcí netáhla na jednu stranu. 

Poslední úložné prostory najdeme na bederáku a na bocích pod nabíranými kapsami. Kapsičky na bederáku jsou menšího rázu a nevejde se do nich velký mobil. Jedna kasička je klasicky z látky a druhá ze síťoviny. 

Poslední kapsy umístěné pod bočními nabíranými kapsami jsou ze síťoviny. Mají vstup ze shora a z boku. Boční vstup je jištěn drukem. Horní je na stahovací gumičku. Do kapsy dáte v pohodě pro představu třeba čutoru. Já zde většinou nosím nepromokavé věci. 

A to nejlepší nakonec. Tedy konstrukce batohu, neboli zádový systém. Zádový systém tvoří dvě dřevěné, tvarované latě, které představují rám batohu. Díky ním se batoh nehroutí a nedeformuje. Záda jsou velmi lehce nastavitelná na délku zad jedince pomocí posunu horní části nosné konstrukce. Tato část konstrukce drží na dřevěných latích, které slouží také jako ližiny, a posouvá se tedy pouze v jednou požadovaném směru (nahoru a dolů). Zajištění na potřebnou délku probíhá pomocí přezky a plochého širokého popruhu uprostřed rámu. Přezka je schovaná ve vybrání mezi měkčenými plochami, které se už opírají o záda. Další velmi šikovné a málo vídané nastavení u batohu je také v horní části. Je to nastavení rozteče mezi ramenními popruhy, tam si můžeme nastavit tři různě šířky. Takže se batoh přizpůsobí perfektně jak lidem se širokými zády, tak lidem s užšími zády.Ramenní popruhy vás tedy nebudou tlačit kolem krku a naopak nebudou moc daleko od sebe. Poslední hlavní nosnou částí konstrukce je bederní pás. Ten je masivní a obejme celé boky a je vytvarovaný tak, aby netlačil na pánevní hroty. To je velmi praktické a zabraňuje to rozedření a otlačení boků při velkém zatížení. Poslední zmínka patří poutkům na zipy, která jsou akorát na prst. V rukavicích bude asi trochu boj.  

Co na závěr? Za mě je tento batoh suprovej parťák na cesty. Zatím jsem s batohem absolvoval sedmidenní výšlap na GR 221 na Mallorce a několik výletu na české hranice. Jeho hlavní nevýhodou je cena. Ale za tu cenu si kupujete opravdu kvalitní výrobek, u kterého někdo přemýšlel a bude vám dlouho sloužit. Za nevýhodu dále považuji menší kapsy na bederáku. Protože mě se tam mobil nevejde, tedy pokud ho tam opravdu nenarvu. Jinak se batohu nedá nic vytknout. 


Další články k tématu:

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu