Jak se balí batoh?

27.11.2019

Zdánlivě jednoduchá věc, která ovšem nespočívá pouze v tom co si vlastně do batohu sbalíte. Také je třeba myslet na to, aby se batoh dobře nesl, protože i poměrně lehký batoh může pěkně potrápit, když nebude dobře sbalený. 

V první řadě je potřeba si vybrat batoh podle toho jak velkou zátěž a jak velký objem věcí do něj budete balit.



Zde se budeme o výbavě bavit obecněji a výhradně s ohledem na to, jak správně všechno to vybrané vybavení do batohu naskládat. 

Správné sbalení batohu samozřejmě není jen jedno. Každý má svůj styl. My si osvojili tento způsob balení, o který se s vámi chceme podělit. Každý si ale nakonec styl doladí podle sebe a čím víc toho člověk zažije na cestách, tím líp ví nejen co si sbalit, ale také jak. 

Začneme obecněji, tedy jak si rozmístit věci do batohu podle jejich váhy. Důležité je, aby batoh netáhl svého nosiče směrem dozadu nebo aby nebyl příliš nevyvážený (myšleno do stran), v tu chvíli by docházelo k dřívějšímu příchodu únavy a zbytečným bolestem ramen, zad nebo beder. 


Batoh je nejlepší rozdělit na balení do čtyř oblastí:

ČERVENÁ

Hlavní komora. Největší zátěž musí být umístěna co nejblíže zádům, zhruba do prostoru nad bedry a maximálně do výšky ramen. Je rozhodně lepší tyto těžké věci po zádech rozprostřít, pokud je to možné. Mezi nejtěžší váhy se zpravidla řadí voda a jídlo, případně stan, pokud se vejde do komory, další těžké položky pak už závisí na tom co si člověk balí.

MODRÁ

Spodní část batohu, často oddělená od hlavní komory. Do té patří lehčí vybavení, zpravidla si do ní balíme spacák. Pokud se jedná o teplejší variantu spacáku, často se do kapsy vejde jen ten, pokud jde o méně teplou variantu spacáku, obvykle jej doplňujeme nafukovací karimatkou nebo náhradním oblečením v nepromokavém vaku. I na samotné spacáky používáme nepromokavé vaky místo originálních kompresních pytlů. V nepromokavém vaku se lépe přizpůsobí tvar sbaleného spacáku a navíc nehrozí, že v případě deště navlhne.

ŽLUTÁ

Víko často svádí k tomu umístit do něj všechny drobnosti co člověk v batohu má a že jich není málo! Prakticky vše kromě věcí spaní nebo jídla a pití je drobnost. Tady je potřeba odolat svodům a do víka umístit opravdu jen to nejnutnější, aby příliš nenabylo na váze. Když je víko těžké, těžiště batohu se logicky posune výš a jeho stabilita tím klesá a má větší tendence "pohupovat" se ze strany na stranu nebo táhnout dozadu. Proto je potřeba do víka umístit jen to, co potřebujete mít opravdu dostupné, nebo o čem chcete mít vždy přehled. Nejlepší řešení je tedy např. do vnitřní kapsy víka vložit doklady a peníze, o kterých chcete mít vždy přehled a do vnější kapsy dát to, k čemu potřebujete mít snadný přístup- kapesníky, čelovka, mobil, mapy.Na ostatní drobnosti (jako kabely, nabíječky, náhradní baterie, hygiena, lékárnička) je dobré pořídit si látkový průhledný pytlík nebo "zavinovací" malou hygienku, ve které se drží přehled lépe než když jsou tyto věci volně rozmístěné po batohu.

ZELENÁ

Zbytek hlavní komory a velké boční kapsy. Část batohu, kam se umísti vše, co není těžké a vše co nemusíte mít hned po ruce. Tzn. např. náhradní oblečení (na to používáme 6 l nepromokavý vak, aby bylo chráněno před deštěm a zároveň jsme ho nehledali po celém batohu), vaření, plynová bomba (dle váhy setu na vaření, pokud by byl těžší, opět umisťovat k zádům), a další.Do bočních kapes vždy umísťujeme nepromokavou vrstvu oblečení (bundu, nepromokavé kalhoty, pláštěnku), abychom v případě deště byli co nejrychlejší a nepromokli.


DOLEVA nebo DOPRAVA?!

Stejně důležitá je kromě výše popsaného rozmístění vybavení v batohu také jeho vyváženost do stran. Těžiště batohu musí být umístěno u zad, jak už jsme vysvětlili (tedy nejtěžší rovnoměrně rozmístit co nejblíže k zádům, cca mezi bedra a ramena). Je-li ovšem těžiště posunuté doprava či doleva, batoh ztrácí rovnováhu a táhne na tu stranu, kterou má těžší. A bolest trapéz, která tímto často vzniká, není právě nejoblíbenější součástí turistiky..

Problém může nastat tehdy, když má batoh množství kapsiček, které sice pomáhají udržet pořádek, ale naopak moc nepomáhají rovnováze. Vzniká tu vlastně stejná situace jako u víka- hodně drobností umístěných po bočních nebo předních kapsičkách se najednou může stát závažím, které celé vyvážení batohu rozhodí. Kromě víka se tak může stát např. v případě kapsy zepředu batohu (níže na fotografii u batohu DEUTER- kapsa s vlaječkami), která je natolik velká, že už může něco vážit, anebo boční kapsy (opět DEUTER). Ty jsou někdy určené i jako kapsy na hydrovak, což může být příjemnější řešení než jej cpát do hlavní komory, důležité ovšem je stále myslet na to, že batoh musí v takovou chvíli být vyvážený i do stran- batoh, který bude mít v jedné boční kapse 3 l vody a v druhé jen 400 g pláštěnku se vnitřním uspořádáním vyrovná jen obtížně. Je snazší zvolit obdobně těžké závaží i do boční kapsy bez vody- např. jídlo. A v průběhu dne je opět třeba myslet na to, že vody postupně ubývá.. Voda v klasické kapse u zad v hlavní komoře batohu je, co se týká jeho vyvážení, prostě jistota. 


Tipy na balení

  • nepromokavou vrstvu je potřeba umístit někam, kde bude snadno dostupná, nejlépe v boční kapse
  • kapsičky v bederním pásu je vhodné využívat na frekventované drobnosti- svačinky, nožík, zapalovač
  • dobrý tip je mít jeden nepromokavý pytel (cca 20-40 l) na spacák a případně i nafukovací karimatku, a jeden nepromokavý pytel na náhradní oblečení (cca 6 l)
  • průhledný látkový pytlík nebo malá hygienka na elektroniku a jiné drobnosti pomůže odolat přetěžování víka nebo kapes vně batohu
  • toaletní papír s oblibou umisťujeme do igelitového pytlíku z IKEA se "zipem"- nepromokne a neroztrhá se v batohu
  • na vaření používáme set hrnců od Pinguin, do kterého přesně sedí typický tvar plynové bomby (450-500 ml) i se lžícemi, a nebo do něj dáváme bombu menší (250 ml) i se lžícemi a vařičem- vše pohromadě
  • je dobré se vždy snažit mít v batohu spíše např. čtyři organizéry či pár pytlíků než spoustu drobností, které jsou po batohu různě rozmístěné- vybalování i balení je pak podstatně rychlejší


Skvělé znázornění jak balit a jak si správně nasadit batoh lze najít:  


Všechny následující obrázky jsou ze zmíněného článku:



Na co musíme také myslet?

Jak se batoh ponese ale nezáleží zdaleka jen na tom jaký si vyberete model. Ovlivňuje to několik faktorů: 
  • vhodné kalhoty, které mají pod bederním pásem ploché a neagresivní švy
  • vhodná bunda nebo mikina- modely s kapsami na bocích a se zipy na těchto kapsách mohou pod bederním pásem pěkně potrápit

Správné nastavení zad batohu: 

  1. začíná se od pevného sepnutí bederního pásu- ten musí sedět na hrotech pánevní kosti, bederní pás má nést cca 70% váhy batohu! 
  2. lehké přitažení ramenních popruhů (ty mají nést cca 30% váhy batohu!), následné přitažení popruhů vedoucích od popruhů ramenních šikmo nahoru ke konstrukci batohu, a nakonec sepnutí a lehké dotáhnutí prsního popruhu- v tuto chvíli je třeba, aby mezi rameny a ramenním popruhem nebyla mezera 
  3. pokud mezera mezi ramenem a ramenním popruhem je, tak je buď třeba uvolnit popruhy, které vedou od ramenních popruhů ke konstrukci batohu anebo zkrátit celou konstrukci zad a celý proces zopakovat

A teď už jen vyrazit na cesty!

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu