GR 131 - Tenerife: Informace

21.02.2022

Kdy na GR 131 vyrazit? Jak je to na treku s vodou? Kde se dá nakoupit a dát si kafčo? 


Co to je GR 131?

GR 131 je další z evropských dálkových tras, tentokrát překonávající celé Kanárské souostroví. Kanárské ostrovy jsou autonomním územím Španělska, které se rozkládá v Atlantském oceánu asi 100 km západně od pobřeží Afriky. Skládá se ze sedmi hlavních ostrovů - Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro, přičemž Tenerife je největší z těchto ostrovů. 

Celá trasa GR 131 měří 651 km a překonává převýšení 20.000 v.m., část treku, kterou jsme absolvovali my, tedy včetně zacházky na Pico de Teide, nejvyšší horu Španělska (3,715 m.n.m.), vedoucí přes Tenerife měří asi 98 km a její převýšení činí necelých 5,000 v.m. 


A proč zvolit právě tenerifskou část GR 131?  

  • díky své délce a převýšení je tato část GR 131 plánovaná na 5-7 dní (dle jejích variant a zacházek), proto na ní postačí pouhých 5 dní dovolené (+ víkendy)
  • cesta na Tenerife je cenově dostupná a let sice trvá cca 5h, ale je přímý 
  • Tenerife je ideální cíl pro ty, kteří mají chuť vyrazit na "letní" trek během naší zimy - teploty od listopadu do dubna jsou na trekování vyloženě ideální
  • doprava z letiště na začátek treku, stejně tak doprava z jeho konce, je velmi dobře dostupná veřejnou dopravou
  • vzhledem k tomu, že Kanáry spadají pod Španělsko, cestujete v rámci Schengenského prostoru a ani ten pas není potřeba
  • Tenerife je velmi různorodé a trasa vás provede jak sopečnou krajinou, tak mlžnými lesy
  • jako bonus pro ty, kteří nechtějí spát pod stanem, je dost možností ubytování během treku a s trochou plánování je tak Tenerife možné přejít bez stanu a spacáku, jen s malým batůžkem

Kdy vyrazit? 

Když je u nás v Čechách zima a přesto vás chytají chutě na nějakou tu letní procházku, Tenerife je ideální- od listopadu do dubna totiž nabízí příjemné teploty tak akorát na chůzi. Nenechte se ale zmást jižnějšími rovnoběžkami a vědomím, že denní teploty jsou na kraťasy a tričko. Vzhledem k tomu, že nejvyšší bod GR 131 se nachází v nadmořské výšce 2,373 m.n.m., je třeba myslet na to, že noci jsou chladné a nepodcenit situaci- třísezonní spacák rozhodně nebude představovat zbytečnou zátěž. (Mmch, v případě zacházky na Pico de Teide nejvyšší bod dosahuje dokonce výšky 3,718 m.n.m.) Část treku mezi vesnicí Arona a La Caldera bývá slunečnější a teplejší, od La Caldera do La Esperanza trek prochází vlhčí oblastí, kde se srážky objevují podstatně častěji a díky tomu ve srovnání s první částí treku teploty o pár stupňů klesají, minimálně pocitově. 

Oranžová barva na grafu značí průměrné denní teploty a žlutá průměrné noční.

Průměrné teploty v oblasti Los Cristianos (jižní Tenerife, 0 m.n.m., nedaleko výchozího bodu):

Průměrné teploty zaznamenávané observatoří Izaña (národní park Pico de Teide, 2 330 m.n.m., cca polovina treku):


Pár tipů na gear list:

  • voda: vzhledem k tomu, že Tenerife je dost suchá oblast, vyplatí se počítat s tím, že bude občas třeba nosit větší množství vody- ideální je např. CNOC skládací vak na vodu v kombinaci s filtrem na vodu Sawyer Squeeze
  • spaní: rozhodně se vyplatí třísezónní spacák vzhledem k nižším teplotám v noci - za nás ideální Cumulus LiteLine 400
  • přístřešek: Tenerife umí být pěkně větrné a podloží na kotvení kolíků také není přímo ideální, je proto ideální mít stabilní stan / tarp nebo ho umět spolehlivě zavětrovat a počítat s tím, že kolíky je občas třeba pojistit kamenem nebo jinak
  • boty: běžecké tenisky jsou na terén Tenerife ideální
  • hůlky: jsou už klasika téměř všech trekerů 
  • vařič: vaření na lihovém vařiči je ideální- líh sice není k sehnání na pumpě ani v obchodě s potravinami, v lékarně ale nebyl problém zakoupit
  • oblečení: přes den jarní/letní teploty tak akorát na kraťasy a tričko, na večer stojí za to mít péřovku
  • nesmeky: kdo si chce udělat zacházku na Pico de Teide, vyplatí se mít s sebou malé skládací nesmeky pro případ, že se na vrcholu bude stále nacházet sníh

Voda

Tenerife je dost suché a s vodou je třeba dobře hospodařit a doplňovat ji jakmile je k tomu příležitost. 

Ideální je nabrat vodu v následujících místech: 


Jídlo

Jídlo je možné pohodlně a bez zacházky dokoupit hned ve dvou městečkách během treku:

Tady je stejně tak možné se skvěle najíst místních specialit a dát si šálek kávy na doplnění energie. 

Na konci treku jsme v La Esperanza náhodou narazili na skvělou místní hospůdku s názvem Casa Lola (web), kde rozhodně stojí za to za odměnu ochutnat hned několik typicky kanárských pokrmů.


Spaní

My zvolili naše klasické stanování na divoko. Na Tenerife je free camping oficiálně zakázaný, ale za předpokladu, že se dodržují základní pravidla (vyhnout se soukromým pozemkům, zásada "leave no trace", večer stan postavím-ráno brzy složím) jsme neměli žádné problémy. Kempování je ovšem přísně zakázáno v Národním parku Pico de Teide. 

Tip na skvělý free camp, zejm. pro ty, kteří začínají v La Esperanza, je Zona de Acampada de Las Calderetas asi 7 km od La Esperanza. Skvělé místo upravené na kempování i s tekoucí vodou a suchým wc.

S trochou plánování a bookingu, společně s financemi navíc, je ale možné celý trek absolvovat i bez stanu a přespávat v místních hostelech/hotelech.


Značení

Značení cest je přehledné a mapy.cz jsou ideální podporou fyzického značení cesty. Celá trasa je v nich přehledně vyznačená. Nápomocný může být i perfektní průvodce od Cicerone : Trekking in the Canary Islands - GR 131, my tyto průvodce využíváme už roky a představují pro nás jednak nápovědu na cestu a jednak deníček, do kterého si píšeme poznámky a zážitky z treků. 


Odbočka z GR 131 na Pico de Teide (3,715 m.n.m.)

V případě, že se chcete vydat až na samý vrchol Pico de Teide, je třeba si tuto návštěvu zarezervovat. V našem případě ale na Teide panovalo tak větrné počasí, že lanovka pod vrchol do výšky cca 3 500 m.n.m. (ano, přesně ta lanovka, která každý den nahoru vyveze randál turistů, a díky které je třeba zmíněného permitu) nefungovala a tudíž nás permit nemusel vůbec trápit.

Samotný výstup na Teide za to rozhodně stojí. Nahoru (směrem od skalního útvaru La Cathedral) vede příjemná stezka s rozumným stoupáním, která se až na posledním cca kilometru mění v balvany, kde je třeba se na stezku o něco víc soustředit. Sestup směrem k Montana Blanca vede celkem příjemnou cik cak stezkou, která se ale v případě sněhové pokrývky může bez nesmeků v pěknou klouzačku (proto doporučujeme si pro jistotu přibalit malé lehké nesmeky na tenisky). 



Doprava

Začátek treku - městečko Arona

Na Tenerife létá přímý spoj společnosti Smart Wings za celkem přijatelné ceny. Z letiště Tenerife Sur, kam spoj létá, je velmi snadné najít přímou autobusovou linku do Los Cristianos, kde přesednete na autobus, který vás odveze do Arony, kde trek začíná. 

Konec treku - město La Esperanza

Z La Esperanza je nejlepší zvolit spoj do hlavního města Santa Cruz de Tenerife, odkud z hlavního autobusového nádraží jezdí pravidelný spoj zpět na letiště Tenerife Sur. 


Pro lepší orientaci přikládáme mapu hlavních bodů: 

Pro nalezení autobusových spojů vřele doporučujeme nainstalovat do mobilu aplikaci Moovit, kde najdete aktuální spoje a místa, kde se nachází zastávky autobusů. 

MOOVIT
MOOVIT

Teď už stačí jen podívat se po letenkách, vybrat si pár dnů dovolené a vyrazit! 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu