Kuriozity na Te Araroa

23.08.2020

Te Araroa Trail není "jen" o chůzi jako takové, ale zejména o poznávání Nového Zélandu jako celku- jeho přírody, kultury, měst a jedinečnosti. Proto se během celé TA treker setká s množstvím situací, kterými je TA výjimečná. Ať už jde o pádlování, brození řek vlévajících se do moře, nebo třeba o placené úseky treku.


Naše zdroje

Mnoho informací v tomto článku jsme vyčetli v tzv. Trail Notes, které vydává sama Te Araroa Trust, organizace zastřešující celou TA. Jde o dokumenty obsahující jak popisy cest, kterými TA vede, tak poskytující informace o ubytování, možnostech nákupů, kontakty na půjčovny kánoí, kol i jinou přepravu, upozornění na možná nebezpečí, atd. Rozhodně stojí za to si stáhnout a mít tak v kapse téměř veškeré info o treku. Trail notes jsou ke stažení zdarma v PDF podobě. 

Trail notes jsou dostupné i v aplikaci The Trail App, která obsahuje rovněž veškeré mapy, aktuality a další.

Další cenné informace lze najít i v aplikaci GutHook, která je sice placená, ale její největší přínos je v komentářích a poznámkách přímo od trekerů. Tudíž např. aktuální tipy na tzv. trail angely, kteří poskytují ubytování za "koha"- dobrovolný malý poplatek, dále tipy na dobré, velké a levné jídlo, atd.

Na některé "tipy a triky" jsme si přišli sami, kombinací informací z výše uvedených zdrojů, náhody, štěstěny a stopování.


Více o aplikacích v článku: 0. km TA - Trail Head: Severní ostrov

Dostat se na severní začátek trailu sice není až takové umění, ale tím, že na Cape Reinga, kde Te Araroa začíná, nejezdí žádná veřejná doprava, může být cesta trochu komplikovanější, resp. hůře naplánovatelná.

Kromě stopování z Aucklandu až na Cape Reinga existují následující možnosti: 

 1. autobus Skyline Auckland - Kaitaia : cca 80 NZD(os. , 115 km směr na sever
 2. pronajmout si řidiče, Kaitata - Cape Reinga, cca 50 NZD/os.
 3. připojit se v Kaitaia k turistické skupině, která se vydává na Cape Reinga a tam ji opustit, cca 60-70 NZD/os.
 4. z Kaitaia na Cape Reinga stopovat - směrem na maják jezdí poměrně dost turistů, tuto možnost jsme využili i my 

Podrobné informace a kontakty jsou k nahlédnutí v Trail notes - Northland


Další info k cestě z ČR až na Cape Reinga: 


Od 4. km TA - Příliv a odliv + brození řek vlévajících se do moře

Během trailu se chodec setká s částmi, které vedou po pobřeží / po pláži a stejně tak s množstvím brodů řek, které ústí do moře.

Pozor! Výška hladiny moře se může při odlivu a přílivu velmi lišit!

Je proto vždy třeba kontrolovat přesný čas nejnižšího odlivu a nejvyššího přílivu a chůzi a brodění tomu přizpůsobit. Přesné časy lze najít na webu mapujícím přílivy a odlivy na celém území NZ.

Brození řek je zrádné samo o sobě, ale brození řek, které ústí do moře skýtá ještě jeden bonus navíc. Ve chvíli, kdy přijde příliv může jejich hladina "zcela nečekaně" stoupnout i o 30 cm během vteřiny a je tak snadné doslova ztratit půdu pod nohama. Mnoho řek, které je velmi snadné přebrodit během odlivu, může být velmi nebezpečných během přílivu.

U řek vlévajících se do moře tedy mimo jiné platí základní pravidla:

 • brodím během odlivu,
 • brodím v místě, kde je řeka široká,
 • brodím v úhlu 45° ve směru s proudem.

253. km TA - Paihia : Mořský kajak

Z městečka Paihia jsou dvě možnosti jak dál pokračovat v trailu.

 1. 7 km po silnici za Paihia, v městečku Opua, nasednout na trajekt (1 NZD/os.) do Okiato a dále 19 km po silnici až do Waikare. 
 2. V Paihia je možné si pronajmout mořský kajak a dopádlovat zálivem cca 17 km, ty zaberou zhruba 3h. V půjčovně treker zanechá vše, co nebude potřebovat, nasedne na kajak a na Waikare landing odevzdá kajak ve smluvený čas a vezme si zpět své věci. 
  CENA: 100 NZD/2 os.

340. km TA - Ngunguru Bay : Water taxi, private land a brod řeky

Za Ngunguru je nutné překonat záliv. Nejsnazší způsob je zavolat Jamesovi, kdy přímo Trail Notes, Northland uvádí: "It is essential to ring or text James Johnston 24 hours prior to your boat ride on 021 0242 1632. James will do his best to pick you up at a time that suits you - text ahead to ask." 

Loďka končí přímo v Nikau Bay Campsite, kde se vyplatí strávit noc. "Převozník" James je současně i majitelem kempu a jeho vstřícnost k TA walkerům je obrovská.

Hned za kempem je na výběr ze dvou možných variant jak pokračovat: 

 1. opustit trail a absolvovat 19 km dlouhou zacházku
 2. pokračovat po trase trailu 3,5 km dlouhou stezkou, která je ale zpoplatněná 5 NZD/os z důvodu procházení soukromým pozemkem maorů (poplatek splatný přímo v kempu)

CENA: 15 NZD/os., poplatek za loďku a za projití soukromým pozemkem

Hned za soukromým pozemkem se nachází další překážka: brod řeky, který je třeba velmi dobře načasovat (s tím ale skvěle pomůže a poradí James). Řeku ústící do moře je třeba brodit ve chvíli nejnižšího odlivu, a i tak je dost hluboká, do půli stehen u vyšších, po zadek u průměrně vysokých..


385. km TA - Reotahi Bay : Water taxi přes Whāngārei Harbour

V Reotahi je trail přerušen a pokračuje až za zálivem na pláži a dále pokračuje do Ruakaka.  Přes záliv je možné dostat se pouze pomocí water taxi, trajekt zde nejezdí. 

Trail notes: "Blair Jones runs a water taxi across the Whāngārei Harbour from Reotahi where your trail ends to the Jetty on the Ruakaka side where you trail starts again. Times he can run you across are 11:00am and 3:00pm. The charge is $20 pp. Please contact Blair Jones - 24 hours before on 0211147466.
You can also call Peter on 0274 172440- he runs a service as well - please contact him at least 24 hours prior."


516. km TA - Puhoi : Kajak nebo dálnice?

Z Puhoi je možné vybrat si ze dvou variant: pronajmout si kanoi anebo absolvovat nepříjemnou část trailu podél dálnice.

Začátek trasy na kanoi leží přímo v Puhoi a po 8 km končí ve Wenderholm Regional Park, pádlování trvá asi dvě hodinky.

Pádlování je třeba sladit s odlivem/přílivem- proti přílivu, který valí vodu proti proudu řeky nechce pádlovat nikdo! S tím poradí přímo v půjčovně Puhoi River Canoe Hire nebo Hibiscus Kayak Hire.

CENA: 100 NZD/2 os.


581. km TA - Devonport : Trajekt do Auckland city

V Devonportu, aucklandské čtvrti a předměstí, je třeba nasednout na trajekt a přejet do centra Auckland city, trajekty provozuje společnost Fullers

CENA: 7,50 NZD/os.


929. km TA - Timber trail : Kola

Timber trail začíná na 929. km Te Araroa, 80 km dlouhý trek, vede krásnou širokou a pohodlnou stezkou skrz lesy, je mj. oblíbeným cílem cyklistů.

My využili možnost si v jeho polovině, v Camp Epic - Piropiro, vypůjčit kola a jeho druhou polovinu  do Ongarue jsme překonali na kolech- 40 km převážně z kopce je pro cyklisty krásným zážitkem. Zapůjčení kol je třeba domluvit alespoň den předem. Převoz batohů do Ongarue zajišťuje půjčovna.

Timber trail je stejně tak možné na kole překonat i celý, více info na odkazu níže.

CENA: půjčení kol Piropiro-Ongarue za 50 NZD + převoz batohů za 15 NZD


1203. km TA - Whanganui river : Kanoe

 • chcete-li se seznámit s maorským kontextem oblasti i Whanganui Journey, půjčte si kanoe v Taumarunui holiday park, majitelé patří ke starým maorským rodinám, kromě maorského požehnání na začátku vaší cesty na řece, se vám dostane i informací o kultuře a historii i legendách, přímo z první ruky
 • kde cesta na kanoi začne a skončí záleží na domluvě, existuje několik možností, kam z půjčovny loď dovezou a stejně tak, kde ji následně vyzvednou
 • nejběžnější TA varianta je pádlovat z Whakahoro do Pipiriki, z Pipiriki ovšem dalších 70 km TA vede jen a pouze po silnici, proto mnoho TA walkerů volí raději variantu pokračovat v pádlování až do Whanganui
 • právě proto byla naše varianta: Whakahoro - Whanganui town
 • ve Whakahoro, a stejně tak cca šest dní před Whakahoro, není možnost dokoupit zásoby jídla na řeku (vyjma drahého obchodu v National Park village)
 • v případě zapůjčení kanoe v Holiday Parku existuje možnost nakoupit si jídlo na pobyt na řece v Taumarunui, a domluvit se, že ho dovezou na místo domluveného startu i s kanoí
 • s kanoí na místo srazu dovezou z půjčovny i barely na všechno potřebné vybavení, co není potřeba (např. batohy, apod.), je možné odevzdat, půjčovna vybavení doveze na místo vrácení lodi
 • CENA: 200 NZD/os na 6 dní

1695. km TA - Wellington : Trajekt mezi Severním a Jižním ostrovem

Trajekt je třeba zarezervovat předem a do přístavu je nutné se dostavit minimálně hodinu před odjezdem. Prokážete se elektronickou jízdenkou na trajekt, která vám přijde do emailu, oplátkou za ní získáte plastové "Boarding passy". Krosny bude třeba odbavit a odevzdat do zavazadlového prostoru.

Rezervovat trajekt je možné online, buď přímo u společnosti BlueBridge anebo u českých sympaťáků Czech Kiwis, expertů na Nový Zéland, pěkně v češtině a s veškerou podporou.

CENA: Wellington - Picton, 76 NZD/os., plavba trvá 3h 30min (18.2.2020) 


1695,5. km TA - Picton : Balíčkové resupply

Jeden z velkých rozdílů mezi Severním a Jižním ostrovem je v možnosti pravidelně si během treku dokupovat jídlo ve městech. Jižní část trailu totiž prochází divočejšími oblastmi Zélandu bez větších měst. 

Proto, abyste ušetřili peníze anebo čas, je vhodné si na tři místa na trailu poslat balíčky, těmi místy jsou: 

 • St Arnaud
 • Boyle Village
 • Arthur's Pass

V St Arnaud je malá kavárna (s výbornou kávou za 4 NZD) spojená s krámkem s předraženým jídlem a minimálním výběrem, přesto se tam pár drobností dokoupit dá. Lepší možnost je buď dostopovat do většího města a nebo si poslat balíček do Alpine Lodge.

Boyle Village je malé outdoor centrum s mini obchůdkem pro hikery, který má ale pochopitelně vyšší ceny a velmi omezený výběr. Opět je možné vydat se na stop a nákup spojit např. s horkými prameny ve městě Hanmer Springs. Přímo do Outdoor centra je možné si zaslat balíček s jídlem. V našem případě i s novými botami.

Arthur's Pass je malé turistické město, kde se nachází kavárna (opět s výbornou kávou) spojená s mini krámkem, sice o něco větší výběr jídla než na předchozích dvou místech, ale velmi vysoké ceny. Do hostelu The Sanctuary je možnost poslat balík se zásobami.


Více informací včetně podrobností ohledně balíčků a počtu dnů, na které je třeba si nakoupit zásoby v článku:1696. km TA : Trail Head na Jižním Ostrově + Queen Charlotte Track

Z Pictonu, kam přijíždí trajekt ze Severního ostrova Te Araroa bohužel rovnou nepokračuje a je nutné se dostat zpět na trek, na tzv. trail head.

Ten leží na Ship Cove, na který se dá dostat jediným způsobem- lodí. Nejlepší varianta je Beachcomber Cruises Picton, kteří dávají slevu na dopravu všem TA walkerům. Na Ship Cove navíc prožijete parádní vyhlídkovou jízdu i s komentářem- absolvujete jí přesně polovinu a vystoupíte na Ship Cove. 

CENA: 50 NZD/os, plavba trvá cca 1 h 30min

Další věc, kterou je třeba v Pictonu zařídit je vstupné na Queen Charlotte Track. QCT je 71 km dlouhý trek vedoucí podél zálivů na severu Jižního ostrova. Na trek je nutné zakoupit vstupenku v turistických informacích

CENA: 25 NZD/os, multiday-pass


Brození velkých řek

Několik pravidel:

 • proud řeky nemůže být příliš rychlý
 • zkalená barva řeky může značit rozlití vody a deště v oblastech proti proudu
 • vyhlídnout si místo na protějším břehu, kde se bude dobře z řeky vylézat
 • brodit v místě, kde je řeka široká a kde nejsou peřeje
 • nebrodit v příliš hluboké řece, maximálně po boky, aby vás nezačal brát proud a abyste dosáhli na dno
 • na brození je nutné hledat "cestu" pod úhlem 45° ve směru s proudem řeky, síla řeky tak brození pomůže a nebudete s ní zbytečně bojovat, jako když byste brodili kolmo na proud
 • v případě silného proudu je bezpečnější brodit ve skupině - viz video

2245.km TA - Rakaia river 

První z velkých řek, Rakaia river, je nevypočitatelnější a v případě dešťů může její hladina stoupat nesmírně rychle. Hladinu řeky totiž výrazně ovlivňují nejen deště v místě brodu, ale stejně tak i deště proti směru proudu řeky anebo v horách. Proto je nebezpečné jí brodit kdykoliv

Nejkratší cesta jak obejít Rakaia river měří 61 km. Nejlepší je ale využít možnosti návštěvy Methvenu, prvního většího města téměř po 500 km na treku. Úsek bez větších měst před Rakaia river trvá od 1784. km až ke 2245. km, to mimo jiné znamená téměř 3 týdny stravy z resupply balíčků. Methven je proto dobrá příležitost najíst se "městského jídla" a zejména udělat resupply na úsek mezi Rakaia a Rangitata river (70 km), případně i na úsek následující, Rangitata river - Lake Tekapo. (V případě úspěšného brodu Rangitata river je třeba nakoupit zásoby cca na dalších 70 km.)

Do Methvenu je možné dostat se stopem (obtížné prvních 23 km, slepá ulice končící v Lake Coleridge), dalších 16 km do Methvenu už jsou rušnější silnice. 

Dostat se z Methvenu stopem by mohlo být problematické, až nemožné. Trail head za Rakaia river leží opět na slepé ulici, podél které leží jen pár farem.

Nejlevnější způsob, jak se dostat zpět na trail, je školní autobus, který jezdí každé všední ráno v 6 hodin až k trail head u Glenrock stream. 

Cena: 20 NZD/os, lístky ke koupi v Informačním centru v Methvenu.

Další možnost je zaplatit transfer z Lake Coleridge Lodge, do Methvenu 130 NZD/1-2 os. nebo 180 NZD/1-2 os. přes Methven až na trailhead za Rakaia river, ke Glenrock stream. 


2315. km TA - Rangitata river : přes anebo okolo?

Rangitatu je možné přebrodit, ovšem jsou pro to nutné zkušenosti, konec léta, suché počasí nejen v oblasti brodu ale i v oblastech proti směru proudu.

V místě, kde se TA s Rangitatou setkává, se slévají Potts river, začátek Rangitaty, Havelock river, Clyde river a Bush stream. Je proto nutné řeky brodit předtím než se setkají, v pomyslném oblouku kousek proti proudu od místa kde je TA přerušena. Překročení Rangitaty měří 8 km, skládá se ze 3 pramenů, jinak spočívá v chůzi korytem řeky. Nám se povedlo Rangitatu přebrodit, protože se sešly všechny okolnosti, a jako jistotu jsme šli ve větší skupince. Byli jsme připraveni se během celého překračování řeky kdykoliv vrátit, v případě, že voda bude příliš hluboká.  

Trail notes: "While trampers are cautioned not to attempt to cross the Rangitata on foot, fit adults experienced with river crossing techniques have been known to cross safely in low-flow summer conditions. The best crossing point is above the confluence with the Potts River. Conditions suitable for a foot crossing are most likely to occur in the late summer months. Be aware though, even in high summer this river can flood and become impassable at any time."

Kdo nemá ideální podmínky a zkušenosti, stejně tak jako ten kdo nezná předpověď počasí v oblasti, ten by v žádném případě Rangitatu brodit nesmí. 

Nejkratší cesta jak obejít či objet Rangitata river měří 135 km. Větší město jménem Geraldine, ideální na dokoupení zásob a městský odpočinek, leží jen pár kilometrů od objížďky kolem Rangitata river. Alps2ocean zajišťuje shuttle okolo Rakaia i Rangitata river, viz odkaz níže.

CENA: se liší dle počtu osob, web Alps2ocean uvádí: "During the peak season in Canterbury from Jan onwards a regular shuttle service rate is from $35 to $50 pp to get out of a trailhead and the same to get back in. So depending on numbers and the distance its $70 to $100 to get right around. It often takes about 1 hour to travel up a valley and the same to get out.Most people stop overnight at either Methven or Geraldine to resupply and eat good fresh food."


Naší TA jsme prozatím zakončili kvůli pandemii korona viru v městečko Lake Tekapo, proto už o posledních 600 km nepíšeme. Všechny informace pro úspěšné absolvování zbytku trasy jsou ovšem dohledatelné v Trail notes, jak už jsme uváděli na začátku článku. 

Jakmile naší TA dokončíme, doplníme další zkušenosti. Už teď se nemůžeme dočkat! 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu