"Naše" CLDT : Informace

27.09.2022

Během září jsme hledali destinaci, kde si užít pár zbývajících dnů dovolené na treku, a která by splňovala několik požadavků:

  • Evropa
  • stále relativně teplé počasí
  • cenová dostupnost
  • 5 - 7 dní dovolené + víkendy

A pak jsme narazili na vlakové lístky do Chorvatska a bylo rozhodnuto.


Proč jet zrovna do Chorvatska?

Chorvatsko není pouze země moře a pláží. Je to také země vysokých hor, za kterými obvykle vyrážíme do Alp nebo Pyrenejí, a země hlubokých lesů, které bychom čekali spíše v Rumunsku. Země, kde je v těchto oblastech stále ještě málo turistů a příroda je divoká a plná zvířat. 

Turistické trasy jsou přitom vcelku hojné a síť "planinarskich kuč" alias turistických útulen je neuvěřitelná.

O trekování obecně, o turistických útulnách, o vodě na trase a dalším se dočtete v článku:


Cesta do Chorvatska

Regiojet začal před několika lety nabízet cesty vlakem do Chorvatska, a to hned do několika stanic- Ogulin, Rijeka nebo Split, na které dále navazují autobusové spoje do dalších destinací. Z hlediska trekování je nejzajímavější přímořské městečko Rijeka, které leží u poloostrova Istria na severu země anebo Split známý jako letní destinace ležící výrazně jižněji.

Rijeka leží nedaleko začátku hned několika dálkových tras: Via Adriaticy, bílé a modré trasy Via Dinaricy a začátku sekce C anebo sekce B "CLDT".

Ve Splitu je zase možné navázat na stejné dálkové trasy o kus jižněji.


Více o dálkových trasách v Chorvatsku: 


Busem po Chorvatsku

Ve větších městech perfektně funguje autobusové spojení, proto je možné dle časových možností trek opustit a dojít do nejbližšího města s autobusovou zastávkou. My jsme na nalezení autobusových spojů využili aplikaci GET BY BUS, kde je možné nejen vyhledat spojení a umístění zastávek, ale lístky i zakoupit.  

Nedaleko Rijeky, kde jsme vystoupili z vlaku, vedou všechny tři výše zmíněné dálkové trasy. A pak už je na každém, jakou trasu si zvolí. 


Kombinace VA - VD - CLDT

Nedaleko Rijeky, kde jsme vystoupili z vlaku, vedou všechny tři výše zmíněné dálkové trasy. A pak už je na každém, jakou trasu si zvolí, jak naváže anebo zda se z Rijeky vydá třeba autobusem na začátek Via Adriatica a během pár dní dojde až zpátky do Rijeky a pak domů. 

My jsme se rozhodli vyrazit svou vlastní cestou co nejrychleji do kopců a hor a zkombinovat tak chorvatské turistické trasy a zároveň všechny tři chorvatské trasy dálkové. 

Ačkoliv je značení tras někdy, mírně řečeno, nespolehlivé, v aplikaci FarOut (bývalý GutHook) je poměrně nově ke koupi i CLDT trasa, která celý trek velmi usnadní. Kromě mapy trasy jsou zde i vyznačená místa s vodou, obchody, zrádné rozcestníky a neméně důležité komentáře ostatních hikerů k jednotlivým bodům zájmu.


Mapa trasy 

Rijeka - Veliki Risnjak - Tuhobič - Fužine - Bitoraj - Vrh Samarski Stijena - Kolovratske Stijene - Vratnik - Senj 

181 km - 5,700 v.m. ↑↓ - 6,5 dne chůze

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu