Te Araroa: Co to je?

04.12.2019

Velká sláva! Po více než 40 letech, kdy se zrodila myšlenka spojit nejsevernější a nejjižnější bod Nového Zélandu, byla v roce 2011 otevřena Te Araroa- dálkový trek, který se hrdě řadí mezi nejnovější a nejkrásnější dálkové treky světa. 


Te Araroa


Tento dálkový trek novozélandskou přírodou dá chodcům okusit jak geotermální oblasti Severního ostrova, tak hory Jižního ostrova. Celkově měří cca 3.000 km, jeho převýšení činí asi 100.000 v.m. a v průměru jej trvá přejít asi 120 dnů. 

Začíná na nejsevernějším cípu NZ, a tedy na majáku Cape Reinga, a končí na nejjižnějším bodu NZ, tzv. Bluffu. 


Te Araroa a její dělení

Trasa je kromě logického rozdělení na severní a jižní část podle ostrovů NZ rozdělena i dle regionů. kterými prochází. Celkem jich je deset, pět na Severním ostrově a pět na Jižním:

Severní ostrov: 

Jižní ostrov: 


Kdy vyrazit?

Protože se NZ rozkládá na jižní polovině Zeměkoule, léto zde nastává v našich zimních měsících: v prosinci pomalu končí jaro a začíná nejteplejší období, to je leden-únor, v březnu již nastává začátek podzimu.

A co počasí? 

Nový Zéland patří do tzv. mírného oceánického podnebí- oceán má na podnebí i počasí pochopitelně velký vliv, můžou tu tedy řádit i monzunové deště, nicméně wikipedie podnebí NZ odvážně přirovnává k podnebí Velké Británie!Co vše je třeba zařídit před odjezdem:


Co s sebou?!

Vzhledem k tomu, že vyrážíme do letního počasí, tak podle toho i balíme. Pro jistotu pláštěnky, třísezónní spacáky, kraťasy i rukavice. Uvidíme, co nás čeká!


Články, které pomohou s vybavením:


Kdy jsme vyráželi my? 

Na trek jsme vyrazili v polovině prosince. Začínali jsme totiž na jeho severním konci, proto bylo třeba myslet na to, abychom trek dokončili maximálně kolem poloviny dubna, kdy už začíná podzim. Na Jižním ostrově, na který jsme měli dorazit cca v polovině února, panuje chladnější a drsnější počasí, na rozdíl od ostrova severního, kde je počasí teplejší a mírnější. 

Kdo by vyrážel na trek později než my, může zvolit opačný směr- během léta (leden-únor) překonat Jižní ostrov a během podzimu Severní ostrov. 

Většina trekerů, kteří zvolí "SOBO" směr, tedy od severu k jihu, vyráží z Cape Reinga cca od poloviny října do konce listopadu. Nám se tedy podle plánu podařilo vyhnout "bublině" a na Severním ostrově jsme potkávali minimum TA walkerů.


Články a fotky z treku postupně doplňujeme do sekcí: 


Tak nám držte palce! 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu