GR 11: Úvod

03.08.2017

GR 11 pro nás už není jen jedna z GR tras, ale také naše první dálková trasa, naše srdcovka..

Pyreneje, které tvoří hranici mezi Francií a Španělskem patří v Evropě k méně známým pohořím. A díky tomu také patří mezi ty méně navštěvované.  

GR 11:

 • délka: 820 km
 • převýšení: 45.000 v.m.
 • časový plán: 45 dní dle průvodce, v našem případě 48 dní relativně pohodovým tempem
 • my vyráželi v polovině června a trek jsme dokončili na začátku srpna, trval nám cca 47 dní
 • začátek treku: Cabo de Higuer
 • konec treku: Cap de Creus
 • značení: červený a bílý pruh, po celé délce trasy (viz. foto výše)
 • pomocník na cesty: průvodce "Cicerone: The GR 11 trail"
 • mapy.cz mají neuvěřitelný přehled a mj. mají vyznačenou i celou GR 11

Pyrenejemi vedou celkem 3 trasy- GR 10, HRP a nakonec ta naše, GR 11. Všechny tři překonávají Pyreneje od Atlantského oceánu až ke Středozemnímu moři, od východního úpatí hor až k úpatí západnímu. Pro porovnání mapka:

 • modrá: GR 11 vedoucí španělskými Pyrenejemi
 • žlutá: HRP proplétající se mezi Španělskem a Francií, ta se drží ve vyšších nadmořských výškách a paradoxně je na ní menší převýšení než na GR 11 a GR 10 
 • červená: GR 10 vedoucí francouzskými Pyrenejemi

V našem případě volba padla na GR 11, která je údajně nejkrásnější (alespoň to tak říkají španělé!). Během treku jsme potkali jen pár lidí, kteří šli taky celou trasu. Většina trekerů si raději vybírá jen střední část GR 11, která je nejkrásnější a hornatá. Úvodní a závěrečná část jsou spíše kopcovité a příroda a výhledy nejsou pro většinu lidí ani dost zajímavé ani dostatečně velkou výzvou. Až v horách každý pozná co obnáší šplhat každý den do kopce a pak prudce sestupovat do údolí, až ty Střední Pyreneje jsou zkouškou odvahy i kolen! Ale my jsme na ty symbolické momenty a doteď nejraději vzpomínáme na to jak nám mizel oceán z očí na začátku treku a jak se nám později během posledních dnů otvíral výhled na moře. Ta slaná vůně a vlhkost vzduchu je pro nás oba doteď jeden z nejsilnějších zážitků a největších symbolů celé GR 11. 


Pyreneje se dají pomyslně rozdělit na tři části:  


1) Nástup, 
který trvá cca 10 dní a zahrnuje necelých 200 km. Je to doba, kdy se přecházejí spíše menší kopce a kopečky, ale nový chodec si jich zatím neumí vážit a nenávidí je. Za tu nenávist ke kopcům většinou skrývá nenávist ke své vlastní nepřítomné fyzičce. Taky zjišťuje, že duchovní sféra cesty, kterou hledá spousta lidí, kteří se vydávají na dlouhé treky, je totálně utlačena ukojováním základních fyzických potřeb (vyzdvihuji hlad!) a přemýšlením nad tím co vše člověka bolí a o čem doteď ani nevěděl. (Později jsem zjistila, že v tom je právě pro mě ta krása! Soustředit se jen na to základní je balzám na duši.)

2) Opravdové hory, 
které nabízí asi nejpůsobivější panoramata. Pyreneje jsou jiné a divočejší než ostatní hory co jsem viděla. Dýchá z nich surovost, která se projevuje především v surových výstupech i sestupech, které teď jsou náplní každého dne chodce. Ten nyní s láskou vzpomíná jaké to bylo krásné ze začátku Pyrenejí a jak se mu krásně šlo. Teď škobrtá na kamenech a každý den lozí do dalšího sedla dalších 1000 v.m., aby posléze slezl těch 1000 v.m. zase do údolí. A tak znovu a znovu po dobu cca 25 dní a 450 km. Fyzička se sice už zlepšuje a batoh už se pomalu stává z nenáviděného předmětu dokonce důvěrných společníkem, ale únava už se postupně nabaluje a to radosti nepřidává.

3) Sestup
Z hor se stávají kopce a kamenité svahy se proměňují v lesy. Převýšení už nejsou tak hrozivá jako předchozí dny, spíše se střídá menší klesání a stoupání, což je vlastně teď už, pro Pyrenejemi zocelené tělo, spíše procházka. Konečně! Jediná nevýhoda je to, že se začínají mísit velmi protichůdné pocity. Nezřízená chuť úspěšně trek dokončit a už stanout na Cap de Creus a zároveň nostalgie.. přeci jen se začíná opravdu blížit konec toho nádherného dobrodružství!  

Od oceánu až k moři...

V dálce na horizontu je vidět maličkatý Cap de Creus, závěr celé GR 11. Ten den nám zbývalo asi 70 km, od rána poprchávalo a únava po prodělané "viróze" ze špatné vody byla veliká. Ale tenhle první pohled na moře, ke kterému jsme šli už snad 45 dnů, byl tak nečekaný! Až v tuhle chvíli jsme si uvědomili, že jsme tak blízko k cíli a že to všechno brzy skončí.. Dan při tomhle prvním pohledu na moře řekl asi největší moudro celé GR 11: "Cíl je tak blízko a přitom TAK daleko..."  

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu