GR 5: Informace

02.07.2018

Jak se na GR 5 sbalit? Jak je to na treku s vodou? Kde nakupovat jídlo? A jak se na trek dostat? 


Co to je GR 5?


GR 5 je dálkový trek začínající v Nizozemí, dále procházející Belgií a Lucemburskem, celkově měří 2 290 km. My zvolili pouze jeho závěrečnou část, která vede přes francouzské Alpy, konkrétně od Ženevského jezera až do Nice, ke Středozemnímu moři. Měří 620 km, přejít ji trvá cca 25-30 dní a její převýšení čítá asi 30.000 v.m.  


Kdy vyrazit?

Ideální čas se každý rok mění podle sněhové pokrývky, GR 5 vede vyššími nadmořskými výškami, nejvyšší sedlo na treku (Col del'Iseran) lěží ve 2.764 m.n.m. Nejlepší je tedy trek začít v průběhu července či srpna a dokončovat během srpna a září- aby stihl roztát sníh a zároveň ještě nenastal podzim. 


Co s sebou?

My na GR 5 přecházeli v červenci, takže následující informace a vybavení budou odpovídat letnímu horskému počasí, je ale třeba si připomenout, že každý rok může být o hodně jiný, zejména vzhledem ke sněhová nadílce, která je každou zimu jiná a její zbytky mohou vydržet až do pozdního léta.  


Obecně si o tom co si balíme na cesty můžete počíst v článku:  


 • boty: terén jako takový není nijak zvlášť obtížný, brod jsme nepotkali žádný, nicméně velmi prudkým sestupům se nevyhnete- tenisky by byly vyhovující
 • hůlky: usnadňují výstupy i sestupy a navíc často zachrání od pádu při zaškobrtnutí
 • spacák: ideální je třísezónní spacák vzhledem k nízkým teplotám během nocí v horách
 • karimatka: s námi cestovaly naše Therm-a-rest Trail Pro, 5 cm silné nafukovačky s vysokým tepelným komfortem- pohodlné a ideální i do nižších teplot
 • nepromokavý vak: dva nepromokavé vaky každý- 40l na spacák a karimatku a 6l na náhradní oblečení, v případě velké průtrže mračen si můžeme být jistí, že náhradní svršky a spaní zůstane v suchu
 • batoh: oba jsme tentokrát zvolili krosny okolo 65 l s pevnější konstrukcí, věděli jsme, že nás některé dny čeká větší zátěž vzhledem k tomu, že jsme si zase nechávali poslat balíky s jídlem
 • stan: Hannah Hawk 2, expediční malý stan vážící asi 2 kg, samonosný a velmi stabilní
 • vaření: zvolili jsme plynový vařič s typickým šroubovacím ventilem (plynová bomba 500 ml byla k sehnání za cenu kolem 10€, každá nám vydržela cca 2 týdny), ne všude jsou ale k dostání, často se nám stalo, že jsme narazili pouze na Easy Click (kde koupit plyn níže)


Seznam oblečení

 • merino tričko s dlouhým rukávem a merino kalhoty, mj. posloužili i jako "pyžamo"
 • merino-tencel tričko (ověřená nesmradlavost po týdnu nošení bez možnosti prát!)
 • odepínací kalhoty z AFT- lehkého rychleschnoucího materiálu s UV filtrem
 • mikina
 • zateplená vesta (na večery v horách ideální)
 • nepromokavá bunda Hannah Render a Rendeza (ty chválíme prostě všude a poslední rok bez nich ani ránu)
 • nepromokavé kalhoty (nosí se přes klasické kalhoty, mají zipy na bocích- rychlé převlékání)- bezvadná membrána Climatic Element, která zaručeně nepromokne a střih kalhot se zipy na bocích zároveň dovolí aktivně větrat, aby se člověk moc nepotil
 • tlustší trekové ponožky + spodní prádlo
 • šátek/tunel na krk
 • pletená čepice (ta se moc hodila na mrazivé noci)
 • kšiltovka/klobouk/sluneční brýle + opalovací krém

Voda

S vodou v Alpách nebyl žádný problém, často jsme kontrolovali vodní toky v aplikaci mapy.cz, samozřejmě bylo nutné brát ohledy i na to, že se může stát, že bude občas nějaký menší pramínek vyschlý. V mapách jsou také značené "kohoutky" s pitnou vodou ve městech, kterých je na trase spousta. Prakticky nejméně obden GR 5 prochází minimálně horskou vesničkou nebo kolem obydlené horské chaty, u kterých bývá pramínek sveden hadicí do "korýtek" pro turisty. 

Cicerone průvodce, který nám byl velkým pomocníkem v Pyrenejích, v tomto případě moc informací o vodě bohužel neposkytoval. 

Na všechny zdroje vody jsme používali náš malý filtr, poprvé jsme využili MSR Trailshot Microfilter. (!!!Vodu je nutné filtrovat zejména kvůli všudypřítomnému dobytku!!!)
Naše zkušenosti s filtry na vodu a jejich srovnání:Jídlo a vaření

GR 5 často prochází vesničkami i městy. Ve větších městech se pochopitelně zásoby nakupují za levnější peníze, o větším výběru jídla, které člověk na treku vyhledává ani nemluvě- např. instantní bramborové kaše, předem namíchané rizoto, "expres" těstoviny uvařené za 3 minutky, kuskus, müsli tyčinky, atd.. 

Samozřejmě záleží na tom zda kombinujete vlastní vaření s jídlem na chatách, zda chcete nakupovat zásoby např. na jeden až dva dny anebo na týden. Nicméně větší zásoby lze tedy nejlépe během treku udělat v těchto městech (etapy uvedené přibližně podle průměrného tempa):

 • Ženeva (Etapa 0) 
 • Chamonix (malá zacházka z Etapy 9)
 • Tignes-Le-Lac (Etapa 11)
 • Briancon (Etapa 18)
 • Auron (Etapa 24) 

Mimo tato velká města tedy samozřejmě potkáte spoustu krámků ve vesničkách (opět v drtivé většině značené na mapy.cz) - my si oblíbili řetězec Sherpa, jakákoliv pauza na jídlo je tím lepší, čím déle na treku budete!

Vzhledem ke snižování finančních výdajů jsme na treku vařili na plynovém vařiči, zvolili jsme šroubovací ventil, tzv. Coleman style, nicméně (v létě 2018) jsme měli v některých městech problém ho sehnat a více jsme naráželi na tzv. Easy-click plyn. 

Coleman plynové bomby jsme nakoupili v následujících městech:Mimo jiné jsme opět využili možnosti poslat si balíky s Expres Menu, abychom si užili i jiné jídlo než jen instantní, nicméně s balíky jsme měli o hodně horší zkušenosti než v Pyrenejích.


Občas jsme také jsme využili možnosti si na chatách dát kávu, to nabije energií!


Tipy na jídlo, které si můžete doma na cestu připravit a co na cestách vařit:  


Spaní

Na treku je několik možností jak trávit noci: buď v pohodlí chat v horách a hotelů ve městech, nebo zvolit stan. 

 • Chaty

Trasa vede často okolo refugií, horských chat, takže kdo chce, prakticky nemusí stavět stan ani jednou- chatu, vesnici nebo jiné ubytování turista potká nejdéle během každých 40 km. V sezóně je ovšem prý nutné dělat si na ubytování předem rezervace, kapacity chat mnohdy nejsou příliš vysoké. Ceny se (z doslechu) pohybují okolo 25 €/osoba/noc, večeře na chatě okolo 15-20 €. U některých chat lze za poplatek postavit stan a cca za 2-3 € využít i sprchu.

U chat jsme využili možnost postavit stan jen párkrát:

 • Col de Bassachaux (Etapa 3): možnost postavit stan po optání zdarma, v chatě je restaurace
 • Chalets de Miage (Etapa 7a): možnost postavit stan zdarma v údolí, nedaleko WC a pitná voda
 • Refuge de la Balme (Etapa 9): možnost postavit stan po optání zdarma, v chatě je restaurace
 • Refuge d'Entre le Lac (Etapa 10): chata v národním parku, kde není dovolené volné kempování, je proto třeba se ubytovat buď přímo v chatě anebo u chaty, poplatek 5 €/ stan, v chatě je restaurace


 • Kempy

Během treku lze v městečkách narazit i na kempy, my jsme pohodlí sprchy a elektřiny využili cca 1x týdně (zatím jsme bohužel nepřišli na způsob jak nabít drona jinak než ze zásuvky). Ubytování v kempech, které stálo za 2 osoby a stan vždy kolem 15-20 € jsme využili v: - Pont de Sales (Etapa 5): kemp, kam jezdívají skauti, velmi ošklivá sprcha, do které jsme se ani jeden neodvážili vlézt, o wc ani nemluvě, poplatek 4 €/osoba vybírá správce, který prochází kempem, spíš "wild camping" než klasický kemp- Les Contamines (Etapa 8): kemp Le Pontet- Lanslevillard (Etapa 13)- Auron (Etapa 24): podivný kemp na konci města, kde většina jeho návštěvníků bydlela v obytných vozech, stan jsme byli snad jediný, ale sprcha byla horká a koupelny čisté.

 • Přístřešky

Okolo trasy čas od času turista narazí na opuštěné přístřešky, některé jsou v lepším a některé v horším stavu. První, který jsme využili, byl v sedle Col de Fromage (Etapa 20), přímo z jeho dveří se otevíral nádherný výhled na protější vrchol- Brunet (2561 mnm).

Volné kempování

Během celého treku jsme neměli nikdy se spaním "na divoko" problém. Respektovali jsme soukromé vlastnictví, nespali v bezprostřední blízkosti (tzn. nejméně 500 m) od měst a vesnic, a spaní si rozdělávali až krátce před setměním a balili zase krátce po svítání. Pro zajímavost: ve Francii jsou rozlišovány pojmy "camping" a "bivouac": camping jako vícedenní pobyt, bivouac jako jedna noc v malém stanu (viz značka na fotce níže). 

Odlišná situace ale nastává v rámci národních parků a dalších chráněných oblastí. GR 5 prochází třemi z nich:

 • NP Vanoise: stručný seznam zákazů a omezení lze dohledat na tomto odkazu, velmi nepřesný překlad by mohl znít takto: "Časté stavění stanů způsobuje erozi a může představovat problémy se zanecháváním odpadu nebo požáry způsobenými nezodpovědnými návštěvníky. Na hlavních turistických trasách jsou umístěny chaty a jejich provozovatelé Vás rádi přivítají! Bivak je povolen pouze v bezprostřední blízkosti některých chat." 
 • NP Mercantouroficiální web se seznamem zákazů a omezení, kde je mj. rozlišeno kempování a bivak (viz obrázky). Bivak- Je povolen mezi 19:00 a 9:00, více než hodinu chůze od hranic NP (dovnitř NP) nebo od silnice. Kempování- Kempování ve stanu, obytném vozu, karavanu, stanu nebo jiném přístřešku je zakázáno. Podle informací, na které jsme se doptali v oficiálním info centru je ovšem za bivak považována i jedna noc v malém stanu, při dodržení pravidla 1 hodiny a časového limitu mezi 19:00 a 9:00 je tedy ve stanu povoleno přespat i na území NP.
 • Parc naturel regional du Queyras: oficiální stránky uvádí, opět v hrubém překladu: "Bivak je tolerován v rámci parku Queyras: pouze v noci, více než hodinu od domů a soukromého vlastnictví. Je zakázán v Národní přírodní rezervaci Ristolas Mont Viso. Buďte opatrní, abyste se neusídlili u pastýřské chýše, abyste respektovali život jejich obyvatele, nebo v poli, které je určeno k sečení, seno je cenný zdroj pro horské farmáře, kde je zima dlouhá."

Varianty GR 5, značení, atd.

Značení trasy je dostačující, na většině míst se treker snadno zorientuje podle namalovaných červeno-bílých pruhů a rozcestníků. Přesto jsme měli opět staženou offline mapu celých Alp, abychom se v nejistých chvílích mohli podívat a ujistit se, že jdeme správně. Mobil v režimu letadlo vydrží dost dlouhou dobu nabitý, i když nakukujete do offline map v aplikaci- celá GR 5 je v nich pečlivě zaznamenána.

GR 5 je dle Cicerone průvodce rozdělena cca na 29 etap. Záleží na tom, kterou cestu zvolíte- GR 5 slouží jako základní "páteřní" trasa, od které se můžete několikrát odchýlit a využít jejích variant: 

 • začátek: ten můžete zvolit v Saint Gingolph jako my, anebo v Thonon-les-Bains,
 • během treku: naskytuje se možnost zvolit alternativní trasu po GR 55 nebo GR5E
 • konec: tradičně GR 5 končí v Nice, ale je možné trasu dojít i po GR 52- do přímořského městečka Menton

Varianty jsou pro představu na obrázku z Cicerone průvodce- The GR 5 Trail: Through the French Alps: from Lake Geneva to Nice.


Doprava

Cesta na GR 5: 

 • autobus Praha-Florenc → Ženeva (Gare Routiére): Eurolines, cca 17h jízdy, jednosměrná jízdenka stojí cca 900 Kč
 • autobus Ženeva (Gare Routiére) → Thonon-Les-Bains (Pl Des Arts): přímo u nádraží v Ženevě je info centrum, kde je možné koupit lístek na autobus, cca 8€/osoba
 • autobus Thonon-Les-Bains (Place Des Arts) → Saint Gingolph: (bus 131) přímo u nádraží Place Des Arts je info centrum, kde je možné koupit lístek na další autobus, cca 5€/osoba
 • celkem: 1300 Kč

Cesta z GR 5: 

 • přímý let Nice-Praha provozuje Czech Airlines, jednosměrný let stojí cca 2.500 Kč

Během GR 5 jsme potkali spoustu turistů. Ty co šli GR 5, alespoň na pár dní, bychom ovšem napočítali na prstech jedné ruky. Většina lidí co jsme potkali, byli výletníci, "jednodeňáci", kteří vyběhli do sedla a seběhli pak zase dolů do chat. (Výjimku tvořil jen krátký úsek GR 5, který se kryje s TMB- Tour de Mont Blanc, na který se v sezóně vydávají průvody lidí.) 

Hory jsme tak měli pro sebe skoro každé brzké ráno i pozdní odpoledne a pro nás to byly nejkrásnější chvíle. Do Alp jezdí spousty lidí, ale málokomu se poštěstí je poznat o trochu víc než skrz jednodenní výšlapy. 


Takže kdo má chuť a čas, ať určitě vyrazí, 

rozhodně to za to stojí!


jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu